Rosyjska spółka wyraża zainteresowanie kupnem pakietu kontrolnego włoskiej spółki Saipem. Czy oznacza to kolejne problemy dla budowy gazoportu w Świnoujściu?
Spółka Saipem jest podmiotem realizującym w przeszłości największe rosyjskie inwestycje energetyczne tj. Nord Stream, Blue Stream, South Stream (wspólnie z Gazpromem). Już dziś głośno mówi się o konflikcie pomiędzy stroną polską a wspomnianą firmą – wykonawcą gazoportu, który mimo dużego opóźnienia wciąż nie ukończył jednej z kluczowych inwestycji energetycznych w Polsce. Pierwotnie instalacja miała być gotowa w połowie 2014 roku, jednak na skutek aneksu do umowy termin przełożono na koniec tego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że ta data również jest nieosiągalna.
Rosyjskim Rosnieftem zarządza Igor Sieczin – właściciel największego koncernu naftowego na świecie a prywatnie przyjaciel Władimira Putina.Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy właściciel będzie zainteresowany kolejnymi przesunięciami terminu oddania instalacji do użytku a nawet wycofaniem się z realizacji projektu w Świnoujściu nawet za cenę kar finansowych. Przypomnijmy, że możliwe dalsze opóźnienie sprawi olbrzymi problem stronie polskiej w związku z koniecznością odbioru zakontraktowanego gazu z Zatoki Perskiej. Umowa z Qatargas zawiera klauzulę „bierz lub płać”, która w praktyce oznaczałaby konieczność rozwiązania dodatkowego problemu odbioru surowca. Na takim rozwiązaniu znów skorzystają Rosjanie, którzy w ramach wymiany dostaw między producentami mogliby nie tylko zaopatrywać Polskę w „katarski” gaz przez Gazociąg Jamalski ale także udostępniać gaz na rynku azjatyckim dzięki dostawom Qatargas. Taki wariant byłby właściwie jedynym możliwym wyborem dla PGNiG w związku z racjonalnym ograniczaniem strat z tytułu niedokończonego gazoportu w Świnoujściu.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
CZYTAJ TAKŻE: UE: Kompromis w sprawie polityki energetyczno-klimatycznej
Na informacje o przejęciu przez rosyjski Rosnieft żywo zareagowała giełda. Akcje włoskiej spółki rosną a głosy ekspertów przewidują, że przejęcie jest możliwe i opłacalne ponieważ w grę wchodzi kontekst zarówno ekonomiczny jak i polityczny.
Źródło: defence24.pl, biznes.pl
fot. Fotografia udostępniona przez spółkę Polskie LNG S.A., polskielng.pl