Rozpoczęły się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe „Anakonda”. 12,5 tys. żołnierzy będzie na lądzie, w powietrzu i na morzu ćwiczyć operacje obronne na kilku polskich poligonach i na Bałtyku.
– Jako największe ćwiczenia sił zbrojnych „Anakonda” nabiera szczególnego znaczenia w związku z wydarzeniami na Ukrainie. To pierwsze ćwiczenie w tej skali od chwili rozpoczęcia konfliktu – powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak podczas uroczystości otwarcia ćwiczeń w Akademii Obrony Narodowej.
Ćwiczenia pk. #ANAKONDA14 rozpoczęte: http://t.co/u6MjZUZkRu pic.twitter.com/CCjCELo6Og
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
— Ministerstwo Obrony (@mon_pl) September 24, 2014
W ćwiczeniach weźmie udział 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z zagranicy. Siemoniak podkreślił, że scenariusz zakłada przećwiczenie obrony granic wspólnie z wojskami sojuszniczymi i pozawojskowymi służbami i administracją, które również wypełniają zadania obronne.
>>Czytaj także: Bombardowanie IS: amerykański supermyśliwiec przeszedł chrzest bojowy
– Chcemy przećwiczyć operację obronną – mówi Siemoniak – chcemy pracować w trybie artykułu 5. NATO, który mówi o obronie kolektywnej. Myślę, że na koniec oceny będą surowe, ale wysokie. To ma być prawdziwe ćwiczenie, a nie udawany pokaz –
Kierownikiem ćwiczeń będzie gen. broni Marek Tomaszycki, który odpowiada za wcześniejsze przygotowanie manewrów i końcowe sprawdzenie i ocenę zdolności bojowych uczestników. Podczas otwarcia na AON, Tomszycki przejął dowództwo nad wojskami wydzielonymi do ćwiczeń.
Nie tylko wojsko
„Anakonda” odbędzie się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Ustce, Nowej Dębie i poligonach morskich na Morzu Bałtyckim. Zostaną wykorzystane zarówno transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet, myśliwce jak i okręty wojenne. Całość ćwiczeń będzie się odbywać wg scenariusza obrony granic w warunkach konfliktu zbrojnego.
>>Czytaj także: Po Krymie Rosja chce przejąć księżyc. Kolonizacja ok. 2030 roku
Ćwiczenia „Anakonda” odbywają się cyklicznie co dwa lata. Od 2010 r biorą w nich udział nie tylko siły zbrojne, ale również przedstawiciele służb cywilnych i administracji. Scenariusz tegorocznych manewrów przewiduje też wystąpienie problemu uchodźców, z którym muszą sobie poradzić strażnicy graniczni i lokalna administracja. Ćwiczenia „Anakonda” potrwają 10 dni i zakończą się 3 października. Oprócz Polaków biorą w nich udział także żołnierze z Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii.
#ANAKONDA14 rozpoczęta! Dziękujemy specjalnie za zaangażowanie sojusznikom z USA, Wlk.Brytanii,Kanady,Czech i Litwy. Ćwiczymy obronę Polski.
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) September 24, 2014
Źródło: rp.pl
Fot.: Commons Wikimedia/MON