Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, był gościem Konrada Piaseckiego w audycji „Kontrwywiad” na antenie radia RMF FM. W trakcie rozmowy przyznał on, że sytuacji w Polsce, pod kątem ostatniego zamieszania przy okazji wyboru sędziów do Trybunały Konstytucyjnego, powinna przyjrzeć się Komisja Wenecka Rady Europy.
Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy. Tworzą go eksperci w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego oraz sędziowie i członkowie parlamentów narodowych. Jak czytamy na stronie starsburge.msz.gov.pl celem tej instytucji „jest zapewnianie demokratycznego i sprawnego funkcjonowania instytucji demokratycznych oraz ochrona praw człowieka. Działalność Komisji Weneckiej koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu pomocy technicznej indywidualnym państwom”. Zdaniem Bodnara taka pomoc potrzebna jest Polsce. RPO przypomniał, że kilka organizacji pozarządowych już zwróciło się do KW o pomoc.
(…) organizacje pozarządowe zwróciły się do Komisji Weneckiej, to jest specjalny organ Rady Europy, zajmujący się opiniowaniem różnych rozwiązań ustrojowych, o opinię. I te opinie Komisji Weneckiej mają duże takie znaczenie, autorytet w środowisku międzynarodowym i wydaje się, że Komisja Wenecka powinna pilnie zbadać sytuację w Polsce.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– powiedział.
Bodnar dodał również, iż nie można wykluczyć scenariusza, że nad sytuacją Polski pochyli się Komisja Europejska.
Myślę, że nie można wykluczać scenariusza, w którym zostanie zastosowany artykuł 7 traktatu o UE, to jest procedura, która dotyczy sytuacji, w której jedno z państw członkowskich narusza standardy rządów prawa i demokracji.
– dodał.
RPO wyjaśnił, że jeżeli taka sytuacja rzeczywiście miałaby miejsce, wówczas prawo głosu Polski w Radzie Unii Europejskiej może zostać zawieszone. Stwierdził jednocześnie, że nie chodzi o to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, ale żeby „na forum Parlamentu Europejskiego rozmawiać na temat naprawienia sytuacji w kraju”.
Cała rozmowa TUTAJ.
źródło: RMF FM, strasburge.msz.gov.pl
Fot. Wikimedia/Michał Józefaciuk