Na placu św. Piotra w Rzymie stanęła rzeźba przedstawiająca grupę uchodźców – poinformowało Radio Watykańskie. Dzieło kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalz’a odsłonił papież Franciszek.
105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzono w niedzielę, 29 września. Po Mszy i odmówieniu modlitwy Anioł Pański uroczystość upamiętnił papież Franciszek. Ojciec Święty odsłonił na placu św. Piotra rzeźbę Timothy’ego Schmalz’a, która przedstawia grupę uchodźców.
– Chodzi nie tylko o cudzoziemców, ale o wszystkich mieszkańców peryferii egzystencjalnych, którzy wraz z migrantami i uchodźcami są ofiarami kultury odrzucenia. Pan żąda od nas byśmy realizowali wobec nich miłość; żąda od nas odnowienia ich człowieczeństwa wraz z naszym, nikogo nie wykluczając, nikogo nie pozostawiając na zewnątrz – zaznaczył papież Franciszek w homilii na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
– Miłowanie bliźniego oznacza odczuwanie współczucia z powodu cierpienia braci i sióstr, podejście, dotykanie ich ran, dzielenie się ich historiami, aby konkretnie okazywać wobec nich Bożą czułość. Oznacza to stawanie się bliźnimi wszystkich podróżnych pobitych i porzuconych na drogach świata, aby ukoić ich rany i zabrać ich do najbliższego miejsca gościny, gdzie można by zaspokoić ich potrzeby – dodał.
Pomysłodawcą projektu jest jezuita, o. Michael Czerny, który w czasie najbliższego konsystorza otrzyma biret kardynalski. Odsłonięcie pomnika było elementem obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.https://t.co/dLkkDWODfl
— Radio Watykańskie (@rwatykanskie) 29 września 2019
Dzieło kanadyjskiego artysty przedstawia liczną grupę osób stłoczonych na niewielkiej barce. Schmalz uwiecznił na niej przedstawicieli wielu kultur i ras, z różnych okresów historycznych. W tłumie można dostrzec skrzydła anielskie, sugerujące obecność świętości wśród uchodźców.
Pomysłodawcą rzeźby był jezuita, ks. Michael Czerny SJ, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Kanadyjski artysta inspirował się fragmentem XIII rozdziału listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, Aniołom dali gościnę”.
Źródło: ekai.pl, vaticannews.va