Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie „Gazety Wyborczej” Prawo i Sprawiedliwość wyprzedza Koalicję Europejską o 3 punkty procentowe. Konfederacja wyprzedziła ugrupowanie Kukiz’15, które znalazło się pod progiem wyborczym.
Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Już 26 maja wybierzemy 52 polskich eurodeputowanych. Coraz częściej publikowane są sondaże, które podgrzewają polityczne emocje. I choć należy podchodzić do nich z dystansem, to nie da się ukryć, że ugrupowania przywiązują do nich wagę.
PiS na prowadzeniu, Konfederacja przed Kukiz’15
Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie „Gazety Wyborczej” wynika, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 36 proc. pytanych. Głos na Koalicję Europejską chce oddać 33 proc. badanych. Wiosna Biedronia może liczyć na 14 proc., a Konfederacja (Korwin Braun Liroy Narodowcy) i Lewica Razem dostaliby po 5 proc. Pod progiem z wynikiem 4 proc. znalazłby się Kukiz’15. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” lub „odmowa odpowiedzi” udzieliło łącznie 3 proc. pytanych.
Przy takich wynikach PiS wprowadziłoby do europarlamentu 20 europosłów, KE – 19, Wiosna – 8, a Konfederacja (Korwin Braun Liroy Narodowcy) i Lewica Razem po 2.
Sondaż został przeprowadzone przez Kantar dla „Gazety Wyborczej” metodą CATI w dniach 4-9 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1600 osób.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”, Twitter.com, wMeritum.pl