Prawo i Sprawiedliwość w dalszym ciągu na czele wyścigu do Parlamentu Europejskiego. Jednak Koalicja Europejska odrabia straty do PiS. Portal wPolityce.pl opublikował wyniki sondażu pracowni Social Changes.
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego zbliża się do końca. Która z partii ma największe szanse na zwycięstwo? Z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zamierza głosować 37,2 proc. osób (wzrost o 0,6 p.p. w porównaniu z ostatnim badaniem).
Drugie miejsce zajmuje Koalicja Europejska – 33,3 proc. Sondaż potwierdza jednak, że formacja odrabia straty, w porównaniu z ostatnim badaniem zyskała aż 2 p.p. Potwierdza to dominującą w ostatnich sondażach prawidłowość i wróży niewielką różnicę w ostatecznych wynikach wyborów.
Czytaj także: Najnowszy sondaż: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi. Konfederacja z największym wzrostem poparcia
Kolejne miejsce w sondażu zajęła Wiosna – 9,3 proc. (spadek o 5 p.p.). Tuż za partią Roberta Biedronia znalazł się Kukiz’15 – 8,9 proc. (wzrost 0,6 p.p.). Próg wyborczy przekroczyła również Konfederacja – 5,4 proc. (wzrost 1,2 p.p.). Lewica Razem zdobyła 2,3 proc. głosów respondentów, a pozostali uczestnicy badania (3,6 proc.) zagłosowali na „inne ugrupowanie”.
Badanie zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1052. Zostało zrealizowane w dniach 17-22 maja 2019 roku.
Przewaga PiS topnieje?
W czwartek ukazał się także sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej„. Badanie wskazuje, że europarlamentarne wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość (38,7 proc.) przed Koalicją Europejską (35 proc.). Jednak autorzy badania wskazują, że dystans pomiędzy formacjami zmniejsza się.
Próg przekroczyłyby jeszcze: Wiosna (6,3 proc.), Konfederacja (6 proc.). Poniżej pięcioprocentowej granicy znalazł się tym razem Kukiz’15. Lewica Razem otrzymała 0 proc., a niezdecydowanych było 9 proc. respondentów.
Źródło: wpolityce.pl, Twitter, „Rzeczpospolita”/ rp.pl