Realizowany jest plan dopuszczenia studentów VI roku medycyny do wsparcia w leczeniu pacjentów – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że w Polsce pomaga także około stu lekarz z zagranicy.
Podczas konferencji dotyczącej wsparcia dla przedsiębiorców premier został zapytany, czy rząd rozważa scenariusz awaryjny zakładający wsparcie polskiego personelu medycznego przez medyków z innych krajów.
Szef rządu zaznaczył, że trzecia fala pandemii w innych krajach, np. Grupy Wyszehradzkiej, jest równie dotkliwa jak w Polsce, a w niektórych państwach poziom zachorowań jest większy. „Dlatego trudno nam w takich okolicznościach posiłkować się kimś, kto ma sytuację trudniejszą od nas” – podkreślił.
Morawiecki poinformował, że w środę dyskutował z „10 szefami bardzo dużych jednostek medycznych” i tam przedstawiono mu pewien bardzo dobry i już realizowany plan. „To jest plan m.in. dopuszczenia do wsparcia w leczeniu pacjentów, w leczeniu Polaków, studentów szóstego, ostatniego roku studiów medycznych” – powiedział premier.
Jak dodał, to jest też zgodne z ustawą „zwiększenie dostępności i przyspieszenie dostępności” tych, którzy „zza naszej wschodniej granicy chcą w Polsce pomagać polskim pacjentom”. „I tu już mamy blisko stu takich lekarzy z zagranicy” – zaznaczył Morawiecki.
Podkreślił także, że wszystkie dotychczasowe szczepienia dla służby medycznej spowodowały, że sytuacja służby medycznej jest dziś „dalece bardziej bezpieczniejsza” niż podczas II fali. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Grzegorz Bruszewski