Wśród stu najlepszych na świecie studiów magisterskich z zarządzania, których ranking ukazał się w Financial Times, na 59. miejscu znalazł się kierunek z Akademii Leona Koźmińskiego. Zwycięzcą rankingu jest szwajcarski Uniwersytet St. Gallen.
Zarobki, awans zawodowy i finansowy w trzy lata po ukończeniu studiów, to główne kryteria oceny jakości studiów z zarządzania brane pod uwagę przez twórców rankingu FT. Najnowszy ranking jest dostępny na stronie.
W pierwszej setce jest aż 81 uczelni europejskich. Zwycięzcą rankingu jest szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Na podium znalazły się tez kolejno: HEC Paris i University College Dublin: Smurfit. Pierwsza trójka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (14. miejsce), Uniwersytet St. Petersburski (25. miejsce) i Akademia Leona Koźmińskiego (59.), która jako jedyna uczelnia z Polski pojawia się w rankingu FT.
Zestawienie rankingowe FT pozwala kandydatom na studia porównać różne aspekty studiowania, takie jak umiędzynarodowienie, jakość kadry dydaktycznej, różnorodność czy czas trwania studiów. Zaledwie w 8 miesięcy, można uzyskać tytuł magistra zarządzania na studiach II stopnia w University of British Columbia w Kanadzie lub w 9 miesięcy w Szwecji (Lund University). Najdłużej nauka trwa w Copenhagen Business School (64. miesiące) i są to jedyne jednolite studia magisterskie wśród stu uczestników rankingu.
„W Polsce studia II stopnia trwają 24 miesiące i taki jest cykl studiów z zarządzania w ALK. W tym czasie można zrealizować rok nauki zagranicą, jeśli student lub studentka są zainteresowani uzyskaniem dwóch dyplomów – Akademii Leona Koźmińskiego i jednej z naszych pięciu uczelni partnerskich. Decydując się na udział w programie Double Degree, studenci ALK mogą zdobyć dyplom uczelni, które również zostały ujęte w rankingu FT: ESCP (7. miejsce), Tongji (31. miejsce), Catolica Lisbon (45. miejsce), Kedge (67. miejsce) i Uniwersytet Lancaster (79. miejsce). Programy Double Degree cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, dając możliwość kształtowania własnej ścieżki edukacji i późniejszej kariery. Niewątpliwie wpływają także na rozwój kompetencji w obszarze komunikacji międzykulturowej i działania w międzynarodowych zespołach” – mówi prof. ALK dr hab. Mariola Ciszewska-Mlinarič, dziekan Kolegium Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego, cytowana w prasowym komunikacie ALK.
Zarządzanie to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce (po informatyce i psychologii). Ten kierunek co roku wybiera ponad 25 tys. nowych studentów, którzy mają możliwość podjęcia nauki niemal w każdej uczelni we wszystkich miastach akademickich. Najchętniej wybierają naukę w Warszawie w jednej z 3 tutejszych uczelni, uznanych za najlepsze w kraju, według rankingu Perspektyw: SGH, Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Leona Koźmińskiego.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl