Za nami pierwsze posiedzenie ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało szczegóły budowy zapory. Znamy proponowany termin rozpoczęcia prac.
W poniedziałek odbyło się spotkanie Zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. – Przedsięwzięcie, które musimy zrealizować, jest inwestycją absolutnie strategiczną i priorytetową w kontekście bezpieczeństwa państwa i obywateli – poinformował szef MSWiA, przewodniczący komisji Marusz Kamiński.
„Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez pełnomocnika, do 15 grudnia br. nastąpi podpisanie umów z firmami odpowiedzialnymi za budowę zapory. Umowy będą jawne, tak aby każdy obywatel mógł się z nimi zapoznać” – czytamy w komunikacie resortu.
Wiadomo, że budowa zapory rozpocznie się w najbliższych tygodniach. MSWiA ustaliło, że prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. MSWiA oszacowało czas budowy na 180 dni, tak więc zapora powstanie w pierwszej połowie przyszłego roku.
„Inwestycja będzie realizowana przez kilka firm jednocześnie na czterech odcinkach. W toku negocjacji pod uwagę – ze względu na rozmiar inwestycji i tempo prac – brane są duże firmy, rekomendowane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa” – poinformowano.
„Warunkiem podpisania umów z wykonawcami będzie prowadzenie prac na granicy w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę” – dodano.
Wiadomo, że budowana zapora będzie miała ponad 180 km. Będzie to ogrodzenie o wysokości 5,5 metra. „5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery)” – informuje resort w komunikacie po posiedzeniu Zespołu.