Zbliża się wiosna, która będzie sprzyjać wyjściom na miasto i wieczornym powrotom do domu. St. sierż. Beata Sosulska-Baran, funkcjonariusz KMP w Jeleniej Górze, przypomina zasady bezpieczeństwa, o których musi pamiętać każda kobieta. Minimalizują one niebezpieczne sytuacje. Policjantka radzi również, jak zachować się, gdy już do takiej sytuacji dojdzie.
Nie trzeba być mistrzynią sztuk walki, żeby wyjść cało z sytuacji zagrożenia. Zdaniem funkcjonariusza policji, podstawową zasadą samoobrony jest unikanie zagrożenia – zarówno niebezpiecznych miejsc, jak i podejrzanych osób.
Gdy jednak grozi nam niebezpieczeństwo zachowajmy zimną krew, a w razie możliwości uciekajmy. Zapamiętajmy wygląd napastnika i od razu zgłośmy się na policję. Jeżeli instynkt podpowiada nam, że musimy się bronić, zróbmy to. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy wraz z nadejściem wiosny będziemy więcej czasu spędzali na zewnątrz – mówi st. sierż. Beata Sosulska-Baran, funkcjonariusz KMP w Jeleniej Górze.
14 marca w Jeleniej Górze w galerii Nowy Rynek odbyły się bezpłatne warsztaty „Jak się bronić przed napastnikiem”. Policjantka wyjaśniała, jak sobie radzić w sytuacjach zagrożenia i co zrobić, by zwiększyć szanse na bezpieczny powrót do domu.
6 podstawowych zasad bezpieczeństwa, które przedstawia st. sierż. Beata Sosulska-Baran z KMP w Jeleniej Górze:
1. Zwracajmy uwagę na ścieżki, którymi się poruszamy. Unikajmy ciemnych uliczek, parków, miejsc o złej reputacji. Wybierajmy ciągi komunikacyjne oświetlone i monitorowane.
2. Nie decydujemy się na rozmowę nieznanymi osobami. Nie wsiadajmy do obcego samochodu. Słysząc propozycję „Podwieźć cię do domu” możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób – „Nie”.
3. Utrzymujemy bezpieczną odległość od ludzi, których zamiarów nie jesteśmy pewne. Dystans jest również cenny w przypadku bezpośredniego zagrożenia – aby go utrzymać użyjmy parasola lub gałęzi.
4. W sytuacji wzywania pomocy używajmy donośnego i stanowczego głosu. Miejmy zawsze przy sobie naładowany telefon, tak by w razie potrzeby bez trudu zadzwonić po pomoc.
5. Do ewentualnej obrony wykorzystajmy podstawowe elementy garderoby: torebkę, parasolkę, a nawet buty – nadeptując napastnikowi obcasem na stopę sprawimy, że będzie zdezorientowany i zaskoczony, przez co zyskamy czas na ucieczkę.
6. Za wszelką cenę zachowajmy równowagę i nie dajmy się przewrócić. Jeżeli znajdziemy się jednak na ziemi przybierzmy odpowiednią pozycję – skulmy się już na ziemi, osłońmy głowę rękami.
Źródło: inf. prasowa