Już w 2020 roku Chińczycy planują wystrzelić w kosmos sztuczny księżyc, czyli satelitę iluminacyjnego. Ma on posłużyć do oświetlania miasta Chengdu położonego w południowo-zachodniej części kraju. Tego typu oświetlenie ma przynieść ogromne oszczędności.
Miasta Chengdu położone w południowo-zachodnich Chinach zamieszkiwane jest przez ponad 10 milionów mieszkańców. Nic więc dziwnego, że nocne oświetlenie takiego obszaru wymaga gigantycznej ilości energii. I właśnie sposobem na jej zaoszczędzenie ma być sztuczny księżyc, czyli satelita, która pomoże oświetlić miasto.
Satelita ma wspomagać księżyc w oświetlaniu danego obszaru. Zdaniem naukowców światło, jakie zostanie wytworzone, ma być porównywalne z doświadczanym podczas jasnego wieczoru. Przedstawiciel prywatnego instytutu poinformował na konferencji prasowej, że testy takiego rozwiązania rozpoczęły się już wiele lat temu, dlatego istnieje szansa, że sztuczny księżyc zostanie umieszczony nad miastem Chengdu już w 2020 roku.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Jak informuje brytyjski „Guardian”, sztuczny księżyc będzie w stanie oświetlić obszar o średnicy od 10 do 80 kilometrów. Szacuje się, że w ciągu pięciu lat ma to przynieść oszczędności rzędu 20 miliardów juanów, czyli około 11 miliardów złotych.
Czytaj także: Skandal w akademii piłkarskiej Zagłębia Lubin
Źr.; Guardian, Business Insider Polska