W Parlamencie Europejskim odbyła się burzliwa debata wokół mechanizmu powiązania budżetu Unii Europejskiej z praworządnością. Z tego powodu rządy Polski i Węgier podjęły radykalne kroki, bo zawetowały budżet unijny. Przedstawiciele obu państwo zapewnili, że liczą na znalezienie satysfakcjonującego wszystkich kompromisu. Na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego głos zabrała Beata Szydło, która w mocnych słowach oskarżyła liderów UE o łamanie zasad unijnych.
„Wielu z państwa mówiło o solidarności, o praworządności. Przywoływaliście zasady, które powinny być stosowane w UE, bo przecież one legły u podstaw stworzenia naszej wspólnoty.” – mówiła Szydło. „Ale właśnie PE, to właśnie państwo proponują łamanie tych zasad. W unijnych traktatach nie ma zapisanego powiązania funduszy UE, budżetu UE, wypłaty tych środków z praworządnością. Jest to próba narzucenia przez większość będącą w PE zasad, które nie są zapisane w traktatach” – dodała była polska premier.
„Jeśli mówicie o praworządności musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy tej praworządności Wy w tej chwili nie łamiecie?” – pytała. Na tym nie koniec, bo Szydło zapewniła, że w Polsce „praworządność ma się doskonale” i to wyborcy zdecydowali w demokratycznych wyborach, która partia ma rządzić krajem. Ten rząd – jak mówiła – konsekwentnie realizuje program, do którego zobowiązali go obywatele.
Szydło w PE
„Nie można arbitralnie narzucać woli większości mniejszości tylko dlatego, że Państwo reprezentujący tutaj większość Parlamentu Europejskiego uważacie, że to co jest dobre dla Was, jest dobre dla Unii Europejskiej.” – dodała Szydło.
Czytaj także: Samochód staranował bramę urzędu Merkel! Miał napisy [WIDEO]
„Unia Europejska to 27 państw, to 27 wrażliwości, 27 narodów, 27 gospodarek, a naszym obowiązkiem, bo do tego zobowiązują nas traktaty (…), jest solidarność, uwzględnianie interesów wszystkich państw członkowskich i Europejczyków oraz dbanie o interesy wszystkich mieszkańców UE” – mówiła Szydło w Parlamencie Europejskim.
Czytaj także: Lech Wałęsa skomentował protesty w Polsce. Kontrowersyjne zdjęcie: „Nie mamy wyboru”
Źr. tvp.info; twitter; rp.pl