Szykuje się nowa ustawa dająca możliwość przejmowania przez państwo majątków przedsiębiorstw, a także wprowadzająca do nich przymusowych zarządów. Po wejściu nowych przepisów w życie, spółkę będzie mógł przejąć nawet prokurator. Przepisy te mogą zostać wprowadzone już nawet na wiosnę.
Projekt ustawy został opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a chodzi tutaj o zmiany w kodeksie karnym. Zmiany wynikające z z projektu mają na celu efektywniejszą egzekucję majątków, które mają pochodzić z oszustwa. Sam projekt jest na tyle obszerny, że prawnicy z Sejmu mieli sporo niejasności co do jego zgodności z Konstytucją.
Zmiana przepisów prawa ma pozwolić na konfiskatę majątku od osób, które dostały go od przestępcy lub od kogoś, kto sprzedał je po zaniżonej cenie, dużo niższej od rzeczywistej wartości rynkowej.
Czytaj także: Kolejny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Każda firma ze stroną internetową
Czytaj także: UOKiK: Kaufland nie może sugerować, że jest polską marką!
Dużą zmianą będzie także możliwość przepadku mienia bez żadnego wyroku skazującego. Jednak będzie to spowodowane zawieszeniem czy umorzeniem postępowania karnego, ale z przyczyny takich jak śmierć oskarżonego lub też jego ucieczki.
Bardzo kontrowersyjną kwestią jest fakt, że w projekcie znalazł się także zapis mówiący, iż skonfiskowany może być także majątek przedsiębiorstwa, które nie należy do sprawcy, ale może zostać uznane za narzędzie przestępstwa.
Resort Sprawiedliwości ma w planach także powoływanie przymusowych zarządów do spółek, które są podejrzewane, że ich majątek mógł służyć np. do wyłudzania VAT. Zarządcę będzie powoływać organ wydający postanowienie o zabezpieczeniu, w tym także prokurator.
Ministerstwo Zbigniewa Ziobry planuje, że nowe przepisy mogą wnieść do budżetu państwa 1 mld zł w ciągu 10 lat od ich wejścia w życie.