Ministerstwo Sprawiedliwości ma kolejny pomysł związany z prowadzeniem biznesu. Tym razem zakłada on, że każda spółka akcyjna, bez wyjątku będzie musiała posiadać stronę internetową i ją aktualizować na bieżąco. Według resortu Zbigniewa Ziobry, ma to sprawić, że biznes będzie bardziej przejrzysty.
Jeśli ktoś chce sprawdzić dane konkretnej firmy, np. sprawozdania finansowe, musi odszukać je w Rejestrze Sądowym czy też w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Teoretycznie jest to proste, jednak praktyka pokazuje, że pochłania to sporo czasu i jest niewygodne – tak uważa resort.
– Gdyby dane były publikowane bezpośrednio na stronach firmy, dostęp do nich byłby bezproblemowy. Ograniczone zostałoby ryzyko, że zainteresowany nie dowie się o ważnych rzeczach – wyjaśnia ministerstwo.
Czytaj także: Szykują się nowe przepisy, które pozwolą na konfiskatę majątku przedsiębiorców
Resort wyjaśnia swój pomysł na konkretnym przykładzie. Według pomysłodawców dzięki informacjom na stronie będzie można w prosty sposób sprawdzić kiedy i gdzie odbędzie się walne zgromadzenie. Można będzie też bardzo szybko sprawdzić płynność finansową spółki.
Ministerstwo zadowolone, spółki nieco mniej.
Jednak właściciele spółek nie są za bardzo zadowoleni z kolejnego pomysłu resortu Zbigniewa Ziobry. Eksperci są zdania, że rząd w ten sposób zmusi przedsiębiorstwa do zakładania strony, która będzie służyła jedynie do celów sprawozdawczych.
Czytaj także: Marek Isański po 20 latach walki ze skarbówką zakłada Fundację Praw Podatnika
Będą zobowiązane do stałej aktualizacji stron, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Dotyczy to także spółek o istotnie ograniczonym akcjonariacie, które nie używają tego kanału do komunikowania się z klientami czy kontrahentami – twierdzi radca prawny Katarzyna Ostrowska.
Obawy właścicieli spółek nie są przesadzone, biorąc pod uwagę fakt, że brak wywiązywania się z nowego obowiązku będzie skutkował nawet pozbawieniem wolności.
Resort szykuje także inne zmiany.
Szykuje się nowa ustawa dająca możliwość przejmowania przez państwo majątków przedsiębiorstw, a także wprowadzająca do nich przymusowych zarządów. Po wejściu nowych przepisów w życie, spółkę będzie mógł przejąć nawet prokurator. Przepisy te mogą zostać wprowadzone już nawet na wiosnę. Więcej o tych zmianach można przeczytać tutaj.