W poniedziałek na ulicach Warszawy protestują taksówkarze. Akcja pod hasłem „Stop Nielegalnym Przewozom” jest wymierzona w projekt nowelizacji ustawy o transporcie. Podczas protestu doszło do incydentu.
8 kwietnia strajkują nie tylko nauczyciele. O godzinie 10:00 w Warszawie swoją akcję rozpoczęli taksówkarze. Uczestnicy protestu zgromadzili się w kilku miejscach: CH Targówek Głebocka, Błonia Centrum Olimpijskiego, Macro Popularna, CH Janki. Zgodnie z planem strajkujący maszerują trasą: KPRM – MS – Ambasada USA – MPR na pl. Trzech Krzyży – powrót pod KPRM.
Poniedziałkowa akcja taksówkarzy spowodowała poważne utrudnienia w ruchu w Warszawie. Korek na autostradzie A2 miał kilkanaście kilometrów długości. Z powodu przemarszu taksówkarzy, należy się spodziewać poważnych utrudnień w ruchu po południu na Alejach Ujazdowskich.
Czytaj także: Uber w Polsce przestanie działać? Kontrowersyjny zapis porozumienia z taksówkarzami [FOTO]
Podczas protestu doszło do incydentu. Marcin Sztykiel z Radia ZET informuje, że uczestnicy strajku zaatakowali swojego kolegę taksówkarza, który nie chciał protestować razem z nimi. Jeden z manifestantów oblał samochód białą substancją, ktoś inny złamał wycieraczkę. Na miejscu pojawiła się policja, która uspokoiła tłum i umożliwiła przejazd taksówkarzowi.
Niedługo po tym, uczestnicy manifestacji obrzucili jajkami samochód kierowcy Ubera. Ponownie interweniowała policja.
Na dzisiejszym proteście pojawił się Taxi Złotówa. Internauta prowadził relację live w sieci, jednak po pewnym czasie wskutek spięć z protestującymi, został zmuszony przerwać nagrywanie.
Postulaty strajkujących
Głównym powodem, dla którego taksówkarze wyszli na ulice jest projekt nowelizacji ustawy o transporcie. Regulacja pozwoliłaby legalnie działać przewodnikom takim jak: Uber, Taxify, czy Bolt. Taksówkarze domagają się odrzucenia projektu do kosza. Natomiast następna nowelizacja miałaby być przygotowana w porozumieniu ze stroną protestującą, tak by wspomagała polskich przedsiębiorców – taksówkarzy.
Kolejnym postulatem jest egzekwowanie obowiązującego prawa karnego, transportowego i skarbowego względem tzw. nielegalnych przewoźników.
Źródło: Twitter, Facebook, Radio ZET