Obecnie w naszym kraju mieszka milion osób zdecydowanych na wyjazd za granicę. Łącznie aż trzy miliony rozważają taką możliwość.
Najnowsze dane dotyczące emigracji pochodzą z raportu Work Service i CEED Institute. Statystyki wyglądają źle, jednak w marcu były one jeszcze gorsze – wówczas liczba Polaków zdecydowanych na wyjazd przekraczała 1,25 mln.
Kwestia wyjazdu wciąż najbardziej interesuje osoby młode. Wśród Polaków rozważających wyjazd ponad połowę stanowią kobiety i mężczyźni poniżej 34. roku życia. W tej grupie przeważają osoby z wykształceniem średnim (44 proc.) oraz zawodowym (28 proc.).
Czytaj także: Polskę czeka kolejna fala emigracji
Co czwarta osoba planujące wyjazd jest obecnie bezrobotna. Znacznie większą grupę, ponad 40-procentową, stanowią zatrudnieni na pełny etat. Według autorów raportu godnym zauważenia jest fakt, że samo posiadanie etatu nie jest już istotnym powodem do zaniechania wyjazdu za granicę.
Kierunki emigracji? Niemal równą popularnością cieszą się Niemcy oraz Wielka Brytania. Państwa te zostały wskazane przez odpowiednio 31 oraz 30 procent osób planujących wyjazd. Podium zamyka Norwegia, do której wybiera się co dziesiąty ankietowany.
Najsilniejszymi czynnikami skłaniającymi do wyjazdu pozostają lepsze zarobki (84 proc. wskazań). Nie bez znaczenia pozostaje jednak wyższy standard życia (41,5 proc.) oraz lepsze perspektywy na życie (39 proc.).
Źródło: Money.pl
Fot: Olek Strączek / Commons Wikimedia