Wielkanocna tradycja z miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu odbiła się szerokim echem również poza granicami kraju. Największe oburzenie wywołała w Izraelu, gdzie lokalne media zarzuciły Polakom antysemityzm.
Zdjęcia oraz filmy z miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu wywołały spore kontrowersje. Widać na nich, że mieszkańcy okładają kijami kukłę Judasza, która na pierwszy rzut oka przypomina stereotypowego Żyda.
Zdarzenie odbiło się szerokim echem także poza granicami naszego kraju. Informację o tradycji przekazały m.in. izraelskie media, które zarzuciły mieszkańcom Pruchnika antysemityzm.
Czytaj także: Światowy Kongres Żydów reaguje ws. wydarzeń w Pruchniku
„Dostałem już kilka pytań od izraelskich dziennikarzy o sprawę tej „kukły Judasza”. Rzecz jest dodatkowo łączona z antysemickimi komentarzami po życzeniach ambasador Mosbacher z okazji święta Paschy. Grupa trolli i durna tradycja jednej wsi robią Polsce czarny PR” – napisał na Twitterze dziennikarz Marcin Makowski.
Forum Żydów Polskich reaguje na tradycję z Pruchnika
Swoje stanowisko ws. wydarzenia z Pruchnika przedstawiło Forum Żydów Polskich.
„Palenie kukły Judasza. Komu jest to potrzebne? To podanie na tacy argumentu tym, którzy głoszą tezy o prymitywizmie i antysemityzmie polskiego społeczeństwa” – napisali przedstawiciele FŻP na swoim profilu w serwisie Twitter.
„Spalenie kukły Żyda-Judasza. Nie da się bronić okładania kijami kukły Żyda, podpalania, po czym wrzucenia do rzeki. Ten zwyczaj jest barbarzyński. Trzeba ten relikt wyrzucić na śmietnik w imię rozsądku. Jednocześnie nie robić z tego międzynarodowej afery. Także w imię rozsądku” – dodano w kolejnym wpisie.
„Porównywanie tego z wieszaniem Hamana w Purim jest nie do końca uczciwe. Haman był z rodu Amaleka – był Amalekitą – biblijnym, odwiecznym wrogiem Żydów. Amalekitów od tysięcy lat już nie ma. Nie istnieją. Judasz był Żydem. Żydzi istnieją. To jest poważna różnica” – czytamy.
Czytaj także: „Jakbyś była matką maturzysty?” Nietypowa odpowiedź piosenkarki