Liczne kampanie przeciwko pojawianiu się w zagranicznych mediach wyrażenia „polskie obozy śmierci” przynoszą wymierne rezultaty. Obecnie powstaje projekt, który może w tym zakresie naprawdę wiele zdziałać. Mowa o filmie „German Death Camps”.
„Polskie obozy koncentracyjne” ciągle pojawiają się w zagranicznych mediach, mimo coraz częstszych i bardziej stanowczych reakcji polskich władz i instytucji na tego typu sformułowania. O ile w wypadku amerykańskich, brytyjskich czy włoskich mediów można dopatrywać się „pomyłek językowych”, „skrótów myślowych” i innych nieumyślnych działań, to jednak w sytuacji użycia określenia „polskie obozy koncentracyjne” przez niemiecką gazetę, czy telewizję trudno łudzić się, że jest ono wynikiem błędu. Kto jak kto, ale Niemcy najlepiej wiedzą, kto zakładał obozy koncentracyjne i kto odpowiada za holocaust. W walce o prawdę historyczną mogliby pomóc sami politycy niemieccy. Jak zauważyła premier Beata Szydło w rozmowie z TVP Info: „wystarczyłoby, aby pani kanclerz albo inny ważny polityk niemiecki powiedział, że to jest kłamstwo i nieprawda”. Jednak tak się nie dzieje.
Pod koniec marca rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że w tym roku MSZ za pośrednictwem swoich placówek interweniowało już ponad 40 razy w sprawie pojawiających się w zagranicznych mediach sformułowań typu „polskie obozy zagłady”.
Czytaj także: Trwa zbiórka pieniędzy na film „German Death Camps”. Udało się zebrać już połowę potrzebnej kwoty! [WIDEO]
Aby przeciwdziałać temu zjawisku grupa osób wyszła z inicjatywą wyprodukowania filmu dokumentalnego „German Death Camps” w językach angielskim, niemieckim i polskim, i środki na ten cel chce zebrać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Na ten moment zebrano 25000 zł z kwoty 90000 zł potrzebnej do zrealizowania filmu. Pod adresem http://germandeathcamps.film uruchomiona została strona internetowa ze szczegółowymi informacjami na temat projektu w języku polskim i angielskim.
Film będzie skierowany przede wszystkim do widzów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. O ile pozwolą na to fundusze całość będzie wzbogacona o inscenizacje, animacje i kolejne ścieżki dźwiękowe z lektorem w innych językach.
W filmie zostanie przedstawiona historia powstania obozów koncentracyjnych w III Rzeszy i na terenach okupowanej przez nią Polski, holocaust Żydów, kłamstwo oświęcimskie i zaliczające się do niego mówienie o „polskich obozach zagłady”.
Aby wesprzeć produkcję za pomocą portalu zrzutka.pl należy wejść pod TEN adres. Tutaj i na stronie internetowej można uzyskać również więcej informacji na temat projektu. Z kolei pod TYM adresem można dokonać płatności bezpośrednio przez PayPal.
Czytaj także: Bohater dwóch narodów – rocznica śmierci Kazimierza Pułaskiego