Senat przyjął dziś projekt rządu o nazwie „Emerytura plus” lub „trzynasta emerytura”. Minister Elżbieta Rafalska ujawniła zaś, kiedy rząd wypłaci emerytom i rencistom dodatkowe świadczenie.
Senat RP przyjął dziś ustawę „Emerytura plus”. Projekt zakłada, iż emerytom oraz rencistom wypłacona zostanie „trzynasta emerytura” w wysokości 1100 złotych brutto. Świadczenie zostanie przekazane jednorazowo.
Wcześniej ustawa została przegłosowana przez Sejm. Wówczas za jej uchwaleniem głosowało 396 posłów, 3 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił też wszystkie poprawki. M.in. tę, która zakładała, aby „trzynasta emerytura” wypłacana była, co roku. Chcieli tego m.in. politycy Kukiz’15.
„Jest to świadczenie jednorazowe. Uwarunkowane tym w następnych latach, że będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Czy w takim razie, żeby nie było takich podejrzeń, że państwo robicie propagandę ekonomiczną, poprzecie państwo poprawkę Kukiz’15, która mówi o tym, że „trzynasta emerytura”, będzie to świadczenie stałe?” – pytała podczas debaty posłanka Agnieszka Ścigaj z K’15.
„Trzynasta emerytura”. Kiedy wypłata pieniędzy?
Głos ws. wypłaty trzynastej emerytury zabrała minister Elżbieta Rafalska, która przyznała, że pierwsze pieniądze trafią do emerytów i rencistów 30 kwietnia. Polityk przyznała, że stanie się to niejako „z automatu”.
„Emeryci mogą być spokojni, renciści również, nie ma potrzeby składania wniosku, jak przy innych świadczeniach” – powiedziała.
Dodała też, że pieniądze trafią na konta w terminie, w którym dane osoby otrzymują pozostałe świadczenia. „Wszystkie osoby, które mają tytuły ubezpieczeniowe, również osoby, które mają decyzje świadczenia rodzicielskiego – emerytury matczyne – otrzymają to jedno dodatkowe świadczenie Emerytura plus” – stwierdziła Elżbieta Rafalska.
„Trzynasta emerytura” zakłada jednorazową wypłatę świadczenia w wysokości 1100 złotych brutto. Oznacza to, że na konta emerytów i rencistó trafi 880 złotych brutto.
„Emerytura plus”, bo tak nazywają projekt przedstawiciele rządu, jest przeznaczona dla osób, które pobierają:
- emerytury i renty w systemie powszechnym,
- emerytury i renty rolników, służb mundurowych,
- emerytury pomostowe,
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
- renty socjalne,
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
- renty inwalidów wojennych i wojskowych.
źródło: Twitter, wMeritum.pl