TVP opublikowało na swojej stronie oświadczenie, w którym przeprasza za połączenie reakcji Izraela na ustawę o IPN z reprywatyzacją. To odpowiedź na zarzuty ze strony ambasady Izraela.
W piątek informowaliśmy o oświadczeniu, które zostało opublikowane przez ambasadę Izraela w Polsce. Jego autorzy zwrócili uwagę opinii publicznej na „falę ataków o podłożu antysemickim”. Jako przykład mediów, w których pojawiły się takie treści, podano TVP INFO.
Autorzy oświadczenia przypomnieli o słowach szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego, który stwierdził, że w mediach publicznych nie ma miejsca na wypowiedzi antysemickie. Jednak z oświadczenia wynika, że problem nie został wyeliminowany.
„Na Twitterze 1 lutego TVP INFO opublikowało wpis łączący reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN z kwestią reprywatyzacji. Trudno o bardziej jaskrawy przykład antysemickiego fake newsa” – napisała ambasada.
Czytaj także: Ambasada Izraela w Polsce wydała oświadczenie o fali antysemickich treści
Oświadczenie
W kontekście oskarżeń wypowiedział się portal TVP INFO, który opublikował przeprosiny. W ich tekście wyjaśniono, że przypomniana przez ambasadę Izraela sytuacja była pomyłką, nie złą wolą redaktora. Po pewnym czasie na stronie Centrum Informacji TVP ukazało się oświadczenie Zarządu. Jego autorzy podkreślają, że zapoznali się ze sprawą.
„Po ponownym zweryfikowaniu treści, zamieszczonych na koncie tweeterowym TVP Info, Zarząd Telewizji Polskiej nakazał usunięcie wpisu przywołanego przez Ambasadę Izraela” – czytamy w oświadczeniu.
„Opublikowanie przedmiotowej informacji było pomyłką. Osoba, odpowiedzialna za konto TVP Info skorzystała z niezweryfikowanego źródła informacji, tym samym nie dopełniła należytej staranności dziennikarskiej. W związku z tym zostaną wyciągnięte wobec niej konsekwencje dyscyplinarne” – zaznaczyli autorzy. Zarząd TVP odciął się od tego typu treści i podkreślił, że na antenie nadawcy publicznego nie może być miejsca na dyskryminację.
„W związku z zaistniałą sytuacją Telewizja Polska przeprasza za tę niefortunną pomyłkę Ambasador Izraela w Polsce Panią Annę Azari. Równocześnie Zarząd skierował list na ręce Pani Ambasador” – dodają autorzy oświadczenia.