Naukowcy z Ohio State University nie mają wątpliwości: palenie papierosów typu light wcale nie sprawia, że będziemy zdrowsi, niż paląc zwykłe papierosy. Ustalono, że istnieje związek pomiędzy powiększającą się liczbą zachorowań na raka płuc i liczbą palaczy „light’ów”. Naukowcy przekonują, że „lekkie” papierosy to po prostu chwyt marketingowy nie mający nic wspólnego z prawdą.
Wieloletnie badania potwierdziły, że palacze „light’ów” częściej zapadają na raka gruczołowego („najpopularniejsza” forma raka płuc). Zauważono również ścisły związek pomiędzy rosnącą zachorowalnością na gruczolaka i zwiększeniem popytu na papierosy „light”.
Jak przekonują naukowcy, wszystkiemu winne są małe otwory umieszczane w tego typu papierosach. Powodują one, że wraz z dymem tytoniowym dostaje się więcej powietrza. Tym samym zmniejsza to odczucie gorzkiego, gryzącego smaku, który jest charakterystyczny dla papierosów mocnych. Jednocześnie ten sposób palenia sprawia, że intensywniej wciągamy powietrze do płuc, a wraz z nim większą ilość trujących substancji chemicznych.
Na jeszcze inny problem, związany z papierosami „light”, zwrócił uwagę Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej. Okazało się, że palacze, którzy zastąpili zwykłe papierosy na „lighty”, często palili ich większą ilość, żeby zrekompensować sobie mniejszą dawkę nikotyny. Przez to dostarczali sobie większą ilość substancji smolistych. A jak wiadomo, tym co ma zgubny wpływ na nasze zdrowie nie jest sama nikotyna, lecz tysiące substancji chemicznych, które wydzielają się oprócz niej podczas palenia papierosa.
„Nasze badania sugerują wyraźny związek pomiędzy dodaniem dziurek wentylacyjnych w papierosowych filtrach, a zwiększającą się liczbą zachorowań na raka gruczołowego w ciągu ostatnich 20 lat. Szczególnie niepokojące jest ciągłe umieszczanie tych otworów w praktycznie wszystkich papierosach dostępnych w sprzedaży” – mówi dr Peter Shields z Ohio State University w wywiadzie dla daliystar.co.uk. Naukowiec dodaje, że popularne „lighty” zostały stworzone po to by oszukać palacza sugerując, że są bezpieczniejsze i zdrowsze.
W związku ze swoim odkryciem, naukowcy zaapelowali do FDA (Agencji Żywności i Leków), aby podjęła niezbędne działania. W dłuższej perspektywie miałby to być zakazanie używania otworów wentylacyjnych w papierosach.
Czytaj także: UE gotowa na Brexit – 27 państw zatwierdziło wspólny mandat negocjacyjny