Stanisław Tyszka opublikował na Facebooku wpis, w którym krytycznie odnosi się do przyjętej przez Sejm uchwały w celu uczczenia 90. urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Wicemarszałek twierdzi, że uchwała jest wynikiem przekłamanego wizerunku Tadeusza Mazowieckiego, któremu ulegli polscy posłowie.
Sejm przyjął w piątek uchwałę, w której uczcił 90. rocznicę urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Podkreślono w niej, że Mazowiecki był mężem stanu, patriotą i „architektem polskiej wolności”.
Za przyjęciem uchwały głosowało 343 posłów, przeciwko było 39 posłów, wstrzymało się 11 posłów.
Czytaj także: Winnicki krytykuje uchwałę upamiętniającą Mazowieckiego. \"Nie ma słowa o jego zaangażowaniu w popieranie stalinizmu\" [FOTO]
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 171 posłów PiS, 122 posłów PO, 25 – Nowoczesnej, 15 – PSL, 5 – Kukiz’15, 3 koła UED i 2 posłów niezrzeszonych. Przeciw zagłosowało m.in. 20 posłów Kukiz’15 (min. Stanisław Tyszka i Sylwester Chruszcz), 8 posłów PiS (m.in. Beata Mateusiak-Pielucha, Anna Sobecka i Włodzimierz Bernacki) oraz 5 posłów PO (Marek Hok, Aldona Młyńczak, Tomasz Szymański, Jacek Tomczak i Ryszard Wilczyński).
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) podkreśliła, że uchwała w sprawie Mazowieckiego nie powinna stać się przyczynkiem do jakichkolwiek sporów politycznych.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty, architekta polskiej wolności, składa cześć jego pamięci” – czytamy w uchwale
Przypominano w niej, że 24 sierpnia 1989 r. Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. „Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe, będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego” – podkreślono w uchwale. Jak zaznaczono, do śmierci w 2013 r., Mazowiecki angażował się działalność publiczną i społeczną.
Przed głosowaniem poseł Robert Winnicki (niezrz.) przekonywał, że projekt uchwały jest niekompletny, ponieważ – jego zdaniem – nie zawiera opisu pierwszych lat działalności publicznej Mazowieckiego.
Stanisław Tyszka twierdzi, że uchwała oparta została na szantażu politycznym, któremu uległy wszystkie partie i media.
Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że w Polsce obowiązuje (i zasadniczo słusznie) bardzo silne tabu: de mortuis nil nisi bene, czyli o zmarłych wypada mówić tylko dobrze. Po drugie, dlatego, że Tadeusz Mazowiecki ma wypracowany przez Gazetę Wyborczą i inne media wizerunek dobrotliwego, pokojowo nastawionego, sympatycznego staruszka – wskazuje Tyszka.
Wicemarszałek Sejmu przypomina, że Tadeusz Mazowiecki był jednym z ojców-założycieli III RP. To m.in. Tadeusz Mazowiecki tworzył bardzo wadliwe fundamenty dla państwa, w którym żyjemy dziś i to my dziś płacimy cenę za „dorobek polityczny” Tadeusza Mazowieckiego. Anty-obywatelski ustrój III RP został wypracowany przez konkretnych polityków. I właśnie jednym z czołowych polityków odpowiedzialnych za ustrój plecami odwrócony do Obywateli, był Tadeusz Mazowiecki – podkreśla Tyszka i dodaje, że dlatego właśnie zagłosował przeciwko uchwale.
Źródło: Facebook. com/StanisławTyszka