Państwa członkowskie Unii Europejskiej akceptują inicjatywę utworzenia czarnej listy rajów podatkowych. Komentatorzy uznają to za konsekwencję afery Panama Papers, w którą zamieszanych było wiele znanych osób ze świata polityki, sportu i biznesu.
Decyzje w tej sprawie zapadły podczas nieformalnego spotkania ministrów finansów Wspólnoty, które odbyło się 22 kwietnia w Amsterdamie.
Ministrowie poparli utworzenie unijnej jurysdykcji, które nie chcą współpracować w zakresie opodatkowania, oraz wypracowanie odpowiednich środków obronnych wobec takich działań. Wszystko we współpracy z OECD
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– oznajmił holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem.
Minister Dijsselbloem powiedział również, że wszyscy ministrowie poparli inicjatywę Niemców, Francuzów, Brytyjczyków, Włochów i Hiszpanów, która dotyczyła wymiany informacji na temat korzystania przez firmy z dobrodziejstw rajów podatkowych.
Dyskusję na ten temat zainicjowała Komisja Europejska, a konkretnie komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. Polityk ten, zaraz po wybuchu afery Panama Papers, zaproponował państwom UE, żeby w ciągu sześciu miesięcy porozumiały się w sprawie ograniczenia możliwości korzystania z rajów podatkowych.