W środę unijny przywódcy podjęli decyzję, że do 2021 r. w całej UE zostaną zakazane plastikowe przedmioty takie jak kubki, talerzyki, słomki czy sztućce z polistyrenu. Chodzi o to, aby zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych i w efekcie zmniejszyć zanieczyszczenie mórz.
Przedstawiciele wszystkich państw UE wraz z negocjatorami Parlamentu Europejskiego ustalili listę zakazanych przedmiotów. Umieścili na niej: patyczki higieniczne, plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadła do napojów, pojemniki na żywność wykonane ze spienionego polistyrenu.
Inne produkty ograniczone
Inne produkty z tworzyw sztucznych będą dopuszczone, ale będzie nacisk na ich ograniczenie. Ponadto zostaną ustalone obowiązki czyszczenia na producentów.
Również producenci butelek plastikowych będą musieli wprowadzić zmiany. Do 2030 r. wszystkie butelki będą musiały mieć co najmniej 30 proc. zawartości z recyclingu.
Producenci filtrów do papierosów zawierających plastik będą musieli natomiast pokryć koszty zbierania tych odpadów.
„Więcej plastiku niż ryb”
„Wszyscy słyszeliśmy ostrzeżenie Światowego Forum Gospodarczego, że według statystyk, do 2050 roku na świecie będzie więcej plastiku niż ryb w oceanach, jeżeli wciąż będziemy wyrzucać plastik do morza w takim stopniu, jak dotychczas.” – mówiła austriacka minister ds. zrównoważonego rozwoju Elisabeth Koestinger.
Czytaj także: Pierwszy Primark w Polsce. Podano lokalizację i datę otwarcia
Źródło: wprost.pl