9 lipca zakończył się szczyt NATO w Warszawie. Wzięło w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Prezydent RP Andrzej Duda mówił o historycznym znaczeniu obrad. Jakie ustalenia zapadły na szczycie?
Jedna z głównych decyzji dotyczyła powołaniu do życia czterech batalionów złożonych z żołnierzy krajów natowskich. Będą one stacjonować w państwach bałtyckich i w Polsce, a dowództwo nad nimi obejmą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada oraz Niemcy. Ponadto, w regionie zostanie rozmieszczona brygada pancerna US Army. Dowództwo i większość elementów jednostki znajdzie się na terenie Polski. NATO zdecydowało także o przedłużeniu misji Resolut Support w Afganistanie prawdopodobnie do 2020 roku, a także o przekazaniu 5 mld dol. wsparcia rocznie dla władz w Kabulu. Pakt Północnoatlantycki zadecydował również, że będzie szkolić iracką armię oraz udzieli wsparcia siłom tunezyjskim i jordańskim. Ponadto wszystkie kraje NATO dołączą do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Informacje z Syrii, gdzie toczy się wojna, mają zbierać natowskie AWACSY operujące z przestrzeni powietrznej Turcji i międzynarodowej.Zapowiedziano zintensyfikowanie współpracy krajów natowskich w cyberprzestrzeni i w zakresie obrony przeciwrakietowej. Zapadły również ustalenia dotyczące rozpoczęcia misji Sea Guardian, której celem ma być walka z kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym.
Nie zabrało również elementu unijnego i ukraińskiego. Podczas szczytu w Warszawie podpisano dokument o koordynacji działań UE i NATO w kontekście zagrożeń hybrydowych oraz kryzysu migracyjnego. Postanowiono również o uruchomieniu ośmiu funduszy natowskich z pomocą materialną dla Ukrainy.
Czytaj także: Wojna w Afganistanie
Kolejny szczyt NATO odbędzie się w 2017 roku, w nowej kwaterze głównej w Brukseli.
Źródło: tvp.info, gazetaprawna.pl
Fot. Wikimedia/U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison