Czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować nie niedawno, a właściwie 20-30 lat temu, a nawet wcześniej. Przez lata zaniedbań te czyste powietrze w wielu sytuacjach było towarem deficytowym – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem.
22 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska w okresie 2007-2015 systematycznie nie przestrzegała dopuszczalnych norm stężenia pyłu zawieszonego. W konsekwencji uznano nasz kraj za winny złamania unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza.
Również w czwartek miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego poświęcona walce ze smogiem. Podczas spotkania, szef rządu ogłosił rozpoczęcie programu termomodernizacji, którego podstawowym celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń w Polsce.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste” – powiedział Morawiecki.
#PolskaBezSmogu #PlanDlaSkawiny pic.twitter.com/MEGEm90855
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 22 lutego 2018
Premier przypomniał, że problemy z zanieczyszczonym powietrzem nie są w naszym kraju niczym nowym. Dziesięciolecia zaniedbań doprowadziły do sytuacji, w której Polska nie mieści się w normach, a w wielu rejonach mamy do czynienia ze smogiem.
„Walka o czyste powietrze w Polsce jest dla mnie jednym z priorytetów rządu, dlatego dzisiaj w krótkim czasie przedstawiamy program termomodernizacji, który ma na celu doprowadzenie do tego, aby powietrze było czyste” – podkreślił premier.
„Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze” – dodał Morawiecki.
Wyjaśnił również, że to m.in. brak ociepleń budynków mieszkalnych ma poważny wpływ na zanieczyszczenie. Natomiast nieocieplony dom zużywa dwukrotnie więcej węgla do ogrzania, niż dom ocieplony.
#PolskaBezSmogu #PlanDlaSkawiny pic.twitter.com/madGLSrbVX
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 22 lutego 2018