Dnia 17 lipca miała miejsce druga już edycja wydarzenia Warszawa Pod Krawatem. W ciepłe i słoneczne piątkowe południe, na Placu Zamkowym w stolicy zebrała się grupa nietuzinkowych mężczyzn, pasjonatów męskiej mody, elegancji i nienagannych manier. W porównaniu do pierwszej odsłony tego eventu, tym razem swoją obecność zaprezentowało wielu nowych uczestników.
Pomysł na organizowanie tego typu spotkań narodził się całkiem niedawno w głowach czterech panów: Alberta Borowieckiego, Jana Adamskiego, Rafała Przetaka i Mateusza Szczepańskiego. Wraz z sukcesem pierwszej edycji postanowiono kontynuować projekt, propagując go głównie za pomocą mediów elektronicznych, a tym samym szukać nowych chętnych do jego kontynuacji. Nigdy wcześniej nikomu w Polsce nie udało się podobne przedsięwzięcie, a kanony mody męskiej nie wychodziły praktycznie poza sferę blogów internetowych. Obecnie na naszych oczach rodzi się nowe zjawisko socjologiczne, gdzie ekspresja własnego ja, mająca swój zewnętrzny przejaw w elegancji, wychodzi na ulice miast. Chociaż w zachodniej Europie od jakiegoś czasu podobne wydarzenia cieszą się niemałą popularnością, u nas w kraju jest to zupełne novum. Jednym z obecnych uczestników był Mister Polski – Rafał Maślak, który w ramach eventu również prezentował swoją stylizację.
Zaaranżowane spotkanie, wraz z kilkoma sesjami zdjęciowymi, miało w całości miejsce na terenie Starego i Nowego Miasta w Warszawie, między innymi w słynącej z popularności kawiarni Galeria Freta Cafe. Dzięki doskonałej pogodzie wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli swobodnie spacerować ulicami, wzbudzając swoim wyglądem i zachowaniem zainteresowanie mijanych ludzi.
II edycja Warszawy Pod Krawatem upłynęła pod znakiem sprezzatury, czyli stylu bycia wywodzącego się z Włoch. Termin sprezzatura, który w dużym uproszczeniu oznacza naturalność, nonszalancję oraz swobodę, narodził się w kulturze śródziemnomorskiej już na początku XVI wieku i pierwotnie odnosił się do muzyki. Utwory wykonywane właśnie w tym duchu miały zrywać ze sztywnymi, krępującymi je kanonami, kładły nacisk na ekspresję linii melodycznej. Wraz z upowszechnieniem się zjawiska, termin zaczął obowiązywać również w szeroko rozumianej kulturze i sztuce. Popularyzacja sprezzatury spowodowała również jej przeniknięcie w świat mody oraz męskiej stylizacji. Luz, nonszalancja i wyłamywanie się ze sztywnych ram klasycznej elegancji, bardzo pasowało do życia codziennego włoskich mężczyzn. Jedną z najbardziej znanych postaci, reprezentujących właśnie ten styl bycia, jest nieżyjący już Frank Sinatra. Poprzez ubiór oraz dobór odpowiednich dodatków, kreował swój niepowtarzalny włoski styl, kojarzony do dziś przez szerokie grono odbiorców.
Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć oraz krótkiego filmu z wydarzenia Warszawa Pod Krawatem. Osoby zainteresowane zgłębieniem tematu męskiej mody, elegancji oraz nienagannych manier powinny koniecznie odwiedzić blogi poszczególnych uczestników edycji.
Czytaj także: Dżentelmeni są wśród nas – Warszawa pod Krawatem
Fot. Jarosław Szeler – wMeritum.pl
[mom_video type=”youtube” id=”XeRcUwdrOSQ”]
*