Podczas uroczystości z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów przed grobem Pawła Adamowicza wystawiono wartę honorową. Uczestniczyły w niej osoby w mundurach Garnizonu Gdańsk. Wydano oświadczenie w tej sprawie.
W środę odbyły się uroczystości z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Planowano je jeszcze za prezydentury Pawła Adamowicza. W Gdańsku obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych na czele z Aleksandrą Dulkiewicz, byli prezydenci oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Wspólnie podpisali oni Deklarację Wolności i Solidarności.
W wielu przemówieniach pojawiała się postać tragicznie zamordowanego Pawła Adamowicza. Były prezydent Gdańska, który zginął podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciał zorganizować to święto, na kilka dni przed swoją śmiercią napisał nawet list, w którym zapraszał przedstawicieli władz samorządowych na wspólne uroczystości.
Przed grobem Pawła Adamowicza wystawiono wczoraj wartę honorową. W niektórych mediach pojawiła się informacja, że żołnierze pełniący wartę mają na sobie pruskie mundury. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał Garnizon Gdańsk.
W oświadczeniu stwierdzono, że mundury pochodzą jeszcze z czasów poprzedzających II rozbiór Polski. „Prawda jest taka, że osoby biorące udział w tym wydarzeniu miały na sobie mundury garnizonu Polskiego Królewskiego Miasta Gdańska z czasów przed zaborem w roku 1793. Gdańsk aż do II Rozbioru należał do Królestwa Polskiego. A owe umundurowanie było ubiorem miejskich żołnierzy w Gdańsku (należącym do Polski). W żadnym wypadku nie były to mundury pruskie” – czytamy.
Warta przed grobem Pawła Adamowicza
Garnizon poinformował, że wystawiając wartę chciał złożyć hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi. „2 czerwca członkowie Garnizonu Gdańsk udali się do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku aby wystawić wartę przy grobie śp. Prezydenta Pawła Adamowicza. W naszej społeczności są osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach politycznych. Jednak wspólnie zdecydowaliśmy, że jako osoby odtwarzające gdańską jednostkę miejską możemy w ten sposób oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi miasta. Szczególnie, że mieliśmy wszyscy okazję osobiście poznać śp. Prezydenta Pawła Adamowicza i chcieliśmy uczcić jego pamięć” – czytamy.
Przy okazji warty przy grobie Pawła Adamowicza przypomniano również o historii gdańskich żołnierzy. „Przypomnijmy, w wyniku I rozbioru Polski w roku 1772 Prusy zagarnęły teren dzisiejszego Pomorza Gdańskiego, ale bez miasta Gdańska. Samo miasto opierało się Prusakom aż do II rozbioru w roku 1793. Między innymi dzięki gdańskim żołnierzom udało się tak długo wytrwać przy Rzeczpospolitej. Gdy wojska pruskie 28 marca 1793 roku wkraczały do miasta żołnierze gdańscy i mieszczanie stawili im opór” – informuje garnizon.
„Również we wcześniejszym okresie żołnierze gdańscy wielokrotnie wykazali swoją wierność Rzeczpospolitej. Czy to w roku 1734, gdy bronili w Gdańsku legalnie wybranego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego przed Rosjanami i Sasami, czy w 1793 gdy przelewali krew stawiając opór prusakom” – czytamy dalej.
Wartę przed grobem śp. Pawła Adamowicza można zobaczyć na nagraniu poniżej.
Czytaj także: Ojciec Andrzeja Dudy krytycznie o Wiośnie. Biedroń odpowiada