Prof. Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (ESCoP). Jak wskazała uczelnia, to pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia Towarzystwa w 1985 r.
Biuro prasowe UJ podało we wtorek, że prof. Wierzchoń kieruje C-Lab Laboratorium Badania Świadomości w Instytucie Psychologii UJ oraz Centrum Badań Mózgu UJ. Pełni też funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownika Międzynarodowego Programu Doktoranckiego z Neuronauki Poznawczej (CogNeS). Jest również wiceliderem inicjatywy „Neuronalna architektura świadomości” w ramach programu COST, który finansuje Komisja Europejska.
„Bardzo się cieszę, że grono badaczy i badaczek z całego świata wybrało mnie, abym pokierował Towarzystwem. To zaszczyt i wielkie wyzwanie, które motywuje do dalszej pracy. Mój wybór stanowi również dowód rozpoznawalności międzynarodowej całego polskiego środowiska psychologów poznawczych” – ocenił prof. Wierzchoń.
Prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych wskazał, że wybór naukowca z tej uczelni na przewodniczącego ESCoP to dowód, że osiągnięcia badaczy z UJ są zauważane i doceniane w międzynarodowym środowisku naukowym.
„Wybór ten z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu widoczności Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale również polskiej nauki na świecie. Psychologia jest najbardziej umiędzynarodowioną dyscypliną z dziedziny nauk społecznych w Polsce, w czym wielka zasługa badaczek i badaczy Instytutu Psychologii UJ” – podkreślił prorektor.
Europejskie Towarzystwo Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology) zrzesza blisko tysiąc naukowców z Europy i świata. Towarzystwo zostało powołane w celu promowania badań naukowych w dziedzinie psychologii poznawczej i pokrewnej tematyki.
Psychologia poznawcza to dziedzina psychologii zajmująca się problematyką procesów poznawczych człowieka, takich jak percepcja, uwaga oraz pamięć, i korzysta z różnych metod eksperymentalnych. Towarzystwo kładzie nacisk na współpracę i wymianę informacji między badaczami z różnych krajów europejskich. ESCoP jest także wydawcą czasopisma naukowego „Journal of Cognition”.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Rafał Grzyb