To ma pomóc w resocjalizacji więźniów oraz zwiększyć poczucie sprawiedliwości. W myśl nowej ustawy przyjętej przez Sejm samorządy będą mogły korzystać z nieodpłatnej pracy skazanych.
Zatrudnienie więźniów będzie leżało w gestii samorządów, które będą mogły skierować ich do różnego rodzaju prac porządkowych w takich instytucjach jak szpitale czy szkoły. Skazani będą wykonywać nieodpłatną pracę w wymiarze nie większym niż 90 godzin miesięcznie. Jak wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, ma to zwiększyć poczucie sprawiedliwości oraz pomóc w pracy resocjalizacyjnej.
Co najistotniejsze z punktu widzenia polskiego państwa: więźniowie zaczną pracować. Jeżeli zaczną pracować, to po pierwsze – będzie społeczne poczucie sprawiedliwości, a po drugie – co wszyscy niezależnie od poglądów podkreślają – praca jest dla więźnia najlepszym elementem resocjalizacyjnym
Czytaj także: W Polsce wzrasta zatrudnienie więźniów
– powiedział.
Sejm przyjął nową uchwałę prawie jednomyślnie. Zakłada ona również, że w części zakładów karnych powstaną hale produkcyjne, co również ułatwi proces zatrudniania więźniów. Obecnie w Polsce pracuje zaledwie 30 procent skazanych.