Zgodnie z ustaleniami większości historyków i biografów, dnia 23 kwietnia 1564 roku w miejscowości Stratford-upon-Avon, urodził się William Szekspir. Jest on powszechnie uznawany za jednego z największych twórców literatury angielskiej, wybitnego pisarza, poetę, dramaturga, aktora oraz reformatora sztuki teatralnej. Jego sława i talent są powszechnie znane oraz cenione w wielu krajach świata.
William Szekspir pochodził ze średniozamożnej mieszczańsko – ziemiańskiej rodziny. W młodości musiał przerwać naukę w związku z trudnościami prawno – finansowymi swojego ojca Johna. Jako młodzieniec po raz pierwszy zetknął się ze sztuką teatralną, biorąc udział w dworskich przedstawieniach. Po ślubie z Anne Hathaway, z którą miał troje dzieci, nastąpił czas zwany przez jego biografów „latami utraconymi”, ponieważ wiadomo bardzo niewiele na ich temat. Na okres jego największej świetności przypadają lata 1598 – 1613. Był wówczas związany z „Trupą Lorda Szambelana”, która od 1603 roku występowała pod zmienioną nazwą „King’s Man” – wtedy tworzył najwięcej, zapewniając sobie popularność już za życia.
William Szekspir jest autorem 38 sztuk teatralnych, 154 sonet oraz wielu innych gatunków literackich i poetyckich. Do najpopularniejszych z nich, wystawianych na całym świecie i przetłumaczonych na wiele języków, należy zaliczyć dzieła: „Hamlet”, „Makbet”, „Otello” czy „Romeo i Julia”. Jako człowiek niezwykle utalentowany doskonale potrafił łączyć umiejętność tworzenia zarówno tragedii, jak i komedii. Część jego dzieł przekraczało okres literacki, w którym tworzył i dzięki temu cieszyło się dużym uznaniem w późniejszych wiekach – głównie w okresie europejskiego romantyzmu. Niektórzy badacze próbują dyskredytować osiągnięcia Szekspira podważając autorstwo niektórych jego dzieł teatralnych czy oskarżając o niemoralny tryb życia, w tym rzekomy homoseksualizm. Pomimo pewnych nielicznych kontrowersji, William Szekspir pozostaje geniuszem swojego okresu i wpisuje się na stałe jako poeta narodowy Anglii oraz twórca dorobku kulturowego danego ludzkości.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Fot. wikimedia commons