W odpowiedzi na liczne wiadomości z propozycjami dotyczącymi zmian w ordynacji wyborczej poseł Przemysław Wipler postanowił wraz ze swoimi współpracownikami opracować projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Projekt ten został już złożony do laski marszałkowskiej. Dzięki tym kompleksowym rozwiązaniom ludzie będą wiedzieć, czy ich głos został zaliczony poprawnie, a więc na tym projekcie zyska każdy obywatel. Jak podaje, obecnie już ponad 20 posłów podpisało się pod projektem zmian.
Ostatnie wybory ujawniły na szeroką skalę wszelkie patologie i wady systemu wyborczego obowiązującego w naszym kraju. Liczba głosów nieważnych oraz nieprawidłowości, jakie miały miejsce podczas wyborów wzbudziły w społeczeństwie wątpliwości co do wiarygodności procesu wyborczego w Polsce. Obowiązujący system wyborczy jest archaiczny i nieodpowiedni dla kraju, który aspiruje do odgrywania poważnej roli w regionie, czy też, jak ostatnio stwierdziła premier Ewa Kopacz, do dwudziestki najbogatszych państw świata. W aspekcie prawa wyborczego warto podążać za trendami obowiązującymi w dojrzalszych demokracjach i stopniowo dostosowywać przepisy i instytucje wyborcze do rosnących wymagań społecznych.
– można przeczytać na stronie posła Wiplera.
Od ostatnich wyborów samorządowych zostało zgłoszonych przez rożne kluby parlamentarne oraz Prezydenta RP kilka projektów nowelizacji Kodeksu wyborczego. Jednak, jak pisze poseł Wipler są to tylko zmiany kosmetyczne.
Wnioskodawcy proponują jednak tylko kosmetyczne zmiany procedur, które zazwyczaj sami, w aktualnym, wadliwym brzmieniu, 4 lata temu uchwalili. Zmiany te są niezbędne i idące w dobrym kierunku, jednakże nie powinniśmy na nich poprzestawać.
– pisze poseł Wipler.
Poza zmianami, które postulują pozostałe projekty – a więc przezroczystymi urnami czy monitoringiem lokalów wyborczych proponuje wykorzystanie specjalnych naklejek, które mają zastąpić tradycyjne zakreślanie odpowiedniego kwadratu krzyżykiem.
Zastosowanie takich naklejek jest o tyle dobrym rozwiązaniem, iż nawet w przypadku doklejenia kolejnej naklejki nie będzie skutkowało to nieważnością głosu. Nie unieważnią go też różne dopiski na karcie do głosowania czy uszkodzenie karty, pod warunkiem, że kod w dalszym ciągu będzie możliwy do odczytania. Oderwanie naklejonej już naklejki będzie skutkowało tym, że taka ingerencja będzie widoczna – z uwagi na użycie silnego i trwałego kleju pokrywającego rewers naklejki. Będzie to działało na zasadzie etykiet typu VOID, które są wykorzystywane jako plomby dla produktów nowo wytworzonych lub będących na gwarancji.
„Art. 41.
§1. Głos oddany na karcie do głosowania jest ważny, o ile można odczytać numer wyborczy oznaczający naklejkę identyfikującą kartę do głosowania wklejoną w wyznaczone na karcie miejsce oraz tożsamy numer oznaczający naklejkę wyborczą naklejoną obok nazwiska jednego z kandydatów w sposób niebudzący wątpliwości co do dokonanego wyboru.
§2. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków lub umieszczenie na karcie naklejek o numerach nietożsamych z numerami naklejek, o których mowa w §1, nie wpływa na ważność oddanego na karcie głosu, z zastrzeżeniem §1.”,
Sama procedura głosowania po otrzymaniu karty do głosowania oraz kompletu naklejek ma wyglądać następująco:
1. Wyborca udaje się do lokalu i okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument poświadczający jego tożsamość.
2. Wyborca losuje z dostępnej dla danej komisji puli zestawów urzędowych naklejek do głosowania jeden zestaw.
3. Wyborca sprawdza, czy zabezpieczenia zestawu są nienaruszone.
4. Wyborca odkrywa sekcję A zestawu i wręcza ją komisji. Komisja wykleja z sekcji A naklejkę identyfikującą kartę do głosowania i wkleja ją w wyznaczone do tego miejsce na karcie oraz wręcza ją wyborcy tak, że numer naklejki pozostaje w tajemnicy.
5. Wyborca własnoręcznym podpisem potwierdza odbiór karty i zestawu naklejek.
6. Po oddaleniu się w miejsce zapewniające tajność wyborca odkrywa sekcję B i upewnia się, że znajdujące się tam naklejki wyborcze odpowiadają numerem naklejce identyfikującej kartę.
7. Jeśli numery są tożsame, wyborca nakleja naklejki wyborcze w kratce po lewej stronie popieranego kandydata/kandydatów.
8. Wyborca wrzuca tak wypełnioną kartę do urny.
Bardzo ważną kwestią w przypadku głosowania jest zachowanie tajności głosu. Wiele osób nie jest przekonanych do pomysłu z naklejkami, myśląc mylnie, że spowoduje to możliwość sprawdzenia przez innych na kogo oddali swój głos. Dzięki naklejce identyfikującej kartę do głosowania tylko i wyłącznie osoba oddająca głos będzie w stanie sprawdzić w systemie (dzięki unikalnemu kodowi na karcie identyfikacyjnej) czy jego głos został poprawnie zarejestrowany.
Naklejka identyfikująca kartę do głosowania jest oznaczeniem, które – po wylosowaniu przez wyborcę – zostaje umieszczone przez obwodową komisję wyborczą na karcie do głosowania w chwili wydawania jej wyborcy w sposób, który nie zdradza komisji numeru naklejki. Z chwilą przyklejenia naklejki do karty do głosowania, karta ta staje się niejako „oznaczona co do tożsamości”, dzięki indywidualnemu i niepowtarzalnemu w skali kraju numerowi wyborczemu przypisanemu naklejce. Za sprawą tego rozwiązania wyborca może następnie odszukać swój głos w specjalnie przygotowanym do tego celu systemie informatycznym i zweryfikować, czy został on poprawnie zakwalifikowany przez organy wyborcze. W razie ewentualnej rozbieżności, wyborca może zażądać okazania swojego głosu i udowodnić na tej podstawie jego błędne zakwalifikowanie.
– wynika z treści projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowanego przez posła.
Złożony przez grupę reprezentowanych przeze mnie posłów projekt nowelizacji gwarantuje wprowadzenie mechanizmów umożliwiających zwiększenie transparentności oraz społecznej kontroli wyborów, nie naruszając jednocześnie w żaden sposób konstytucyjnej zasady tajności.
– informuje poseł.
Koszty projektu mogą wynieść maksymalnie 91 mln zł, jednak patrząc na koszty projektu można zauważyć że większość wydatków jest jednorazowa (urny wyborcze, skanery, kamery wideo), a w konsekwencji wprowadzenia zmian, znikną liczne protesty sądowe co do ważności wyborów.
Link do projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego na stronie Sejmu RP
Źródło: wipler.pl
Fot.: wipler.pl