W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku. Przypominamy, kiedy i w którą stronę należy przestawić zegarki.
Oficjalnie zmiana czasu ma rzekomo pomagać lepiej wykorzystać światło dzienne i pozwolić na większe oszczędności w zużywaniu energii. Jednak nie ma dowodów na to, że daje nam korzyści jeżeli chodzi o efektywność pracy czy gospodarki.
W 2018 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na noc z 24 na 25 marca. Dokładnie o godzinie 2:00 nad ranem wskazówki naszych zegarów przesuniemy o godzinę do przodu – na 3:00. Jest to jednak konieczne tylko w przypadku starszych urządzeń. W komputerach, smartfonach, tabletach i innych urządzeniach z dostępem do internetu, zmiana dokona się automatycznie.
Zmiana czasu dotyczy wszystkich mieszkańców Europy, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 r. ze zmiany czasu zrezygnowali Rosjanie. Tam przez cały rok obowiązuje czas zimowy. Zmiana czasu obowiązuje również w Afryce (Maroko i Libia), Azji (Izrael, Syria, Iran) oraz w Ameryce Południowej (Brazylia, Chile, Paragwaj, Urugwaj). W Ameryce Północnej kwestia te regulowana jest w zależności od konkretnego stanu.
Koniec ze zmianą czasu? Parlament Europejski przegłosował rezolucję
W lutym Parlament Europejski przegłosował rezolucję ws. zmiany czasu. Wezwał tym samym Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnych badań nad dyrektywą regulującą tę kwestię.
Rezolucja przygotowana została przez grupę europosłów tworzących inicjatywę „Stop zmianie czasu”. Jedną z jej przedstawicielek jest Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która podkreśliła, że zmiana czasu jest niepotrzebnym reliktem przeszłości.
Hautala uargumentowała swoją tezę. Przedstawiła wynik badań, które dobitnie wskazują, iż ludzie źle reagują na zmianę czasu. Z analiz wynika bowiem, iż po przestawieniu zegarków wzrasta liczba wypadków samochodowych i spada wydajność pracowników. Problemy mają również uczniowie, którzy osiągają gorsze wyniki w szkole i nie potrafią się odpowiednio skoncentrować na nauce.
Źródło: Wprost.pl, wikipedia.org, wMeritum.pl