W wodociągach mamy bezpieczną, dobrą wodę – mówił w piątek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas na briefingu z okazji Światowego Dnia Wody. Jakość 99,7 proc. wody, którą mamy w domach jest zgodna z wymaganiami prawa – przekonywał.
Podczas piątkowego briefingu Główny Inspektor Sanitarny dr hab. Jarosław Pinkas mówił, że w Polsce, jeśli chodzi o jakość wody, wiele się zmienia. „Można sobie jasno powiedzieć, że mamy bezpieczną, dobrą wodę. 99,7 proc. wody, którą mamy u siebie w domu, to woda, która spełnia kryteria (przewidziane w prawie – przyp. PAP)” – powiedział.
Na pytanie, jak konsument może sprawdzić czy da się u niego bezpiecznie pić wodę w kranu, Anna Kamińska Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody GIS powiedziała, że kranówkę można pić, o ile nie ma ostrzeżenia w tym zakresie z gminy. A zaznaczyła, że jeśli gmina stwierdzi, że woda nie jest przydatna do spożycia – najczęściej przy zagrożeniach mikrobiologicznych – niezwłocznie powinna przekazać tę informację mieszkańcom. „Wypracowaliśmy ścieżki współpracy GIS z gminami 24 godziny na dobę” – zapewniła.
Czytaj także: \"W przyszłości większość konfliktów na świecie dotyczyć będzie wody\". Naukowiec wyjaśnia dlaczego
Zwróciła jednak uwagę, że wodociągi zapewniają bezpieczeństwo jakości wody jedynie do zaworu głównego przed budynkiem. Radziła, by poprosić zarządcę budynku, by raz w roku dokonał badania wody w kranie u mieszkańców. Zaznaczyła, że inspektorat sanitarny nie może w prywatnych budynkach takich kontroli narzucić sam.
Pytana o to, czy stosować w domach filtry do wody, dodała, że one przede wszystkim zmniejszają twardość wody. „A nie ma udowodnionych przesłanek, że twardość wody wpływa bezpośrednio na zdrowie” – powiedziała. Zaznaczyła, że jako urządzenia mające kontakt z wodą powinny mieć one atest PZH. Podkreślała znaczenie konserwacji takiego urządzenia. Mówiła, że jeśli takiego filtra długo się nie wymienia – może się w nim pojawić siedlisko bakterii i może on działać na szkodę użytkownika.
Jarosław Pinkas pytany o wody w butelkach typu PET, powiedział, że „warto je w istotny sposób w gospodarstwie domowym ograniczać i pomyśleć sobie o tym, że woda w naszym kranie jest wodą absolutnie bezpieczną”.
Dr hab. Pinkas apelował, by nie marnować wody. Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Pod tym względem nasz kraj – jak informuje GIS – jest na trzecim miejscu od końca wśród krajów UE. Przeciętne zasoby wód w Polsce wynoszą ok. 60 mld m3, a w porach suchych mogą spaść do 40 mld m3.
„Woda jest nadzwyczajnym dobrem. Trzeba pamiętać, by nie używać wody, kiedy jest jej mało, co jest związane z czynnikami pogodowymi. Poza tym rzeczywiście powinniśmy mieć dobry zwyczaj używania urządzeń, które powodują, że wody zużywa się mniej, np. perlatorów” – dodał Jarosław Pinkas.
Nie w każdym przypadku wodę jednak należy oszczędzać. „Wody powinniśmy pić więcej niż nam się wydaje” – powiedział Pinkas.
Prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii apelował, by wyrobić w sobie nawyk picia płynów przez cały dzień. „Pragnienie jest objawem odwodnienia. To jest objaw patologiczny broniący organizm przed dalszym odwodnieniem” – mówił Gellert. Wyjaśniał, że należy przyjmować zwykle od 2 do 3 litrów wody na dobę. Zaznaczył jednak, że wodę przyjmujemy w napojach, warzywach, mięsie czy pieczywie. Zwracał uwagę, że wody ubywa z organizmu nie tylko, kiedy oddajemy mocz, ale również kiedy oddychamy, pocimy się czy mówimy. Dodał, że w ciągu nocy tracić możemy nawet 500-800 ml wody. „Jeśli nie dostarczamy komórkom organizmu wody – one się męczą, bo pracować muszą wtedy nad zatrzymaniem tego płynu” – powiedział.
Dodał, że osoby starsze mają zaburzony mechanizm pragnienia. U nich ten mechanizm nie zawsze dobrze działa. „My przez nasze warunki funkcjonowania społecznego i zawodowego wygaszamy mechanizm pragnienia. Staramy się nie pić, bo potem trzeba znaleźć łazienkę” – opisywał. Mówił, że kolor moczu powinien być jasnosłomkowy. Jeśli jest ciemniejszy, oznacza to, że wody pijemy za mało.
Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest co roku 22 marca. Jego ideą jest uświadomienie roli, jaką odgrywa woda oraz zagrożenia, jakie niesie spadek jej zasobów. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Woda dla wszystkich! Kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś, dostęp do wody jest twoim prawem!”. (PAP)
Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Ludwika Tomala