Cyklicznie pojawiająca się susza w wielu miejscach kraju sprawia, że coraz częściej słychać o programach mających na celu alternatywne pozyskiwanie wody. Najbardziej oczywiste wydaje się zbieranie deszczówki, szczególnie do celów gospodarczych. I właśnie taki program zaoferowany został mieszkańcom Wrocławia.
„Złap deszcz” to nowy program dotacyjny, który startuje we Wrocławiu. Począwszy od sierpnia 2019 roku mieszkańcy miasta zachęcani są do gromadzenia wody opadowej. Można to robić na różne sposoby, między innymi tworząc zbiorniki podziemne, w tym ogród deszczowy czy studnię chłonną. Istnieje też możliwość stworzenia zbiornika naziemnego, do którego woda będzie mogła ściekać na przykład z dachu.
Program zbierania deszczówki ma na celu „utrzymanie zasobów wód gruntowych oraz poprawę lokalnego mikroklimatu poprzez zwiększenie naturalnej retencji na terenie Wrocławia”. Całą sprawę komentował między innymi wiceprezydent miasta, Adam Zawada. „Przy tak intensywnych zmianach klimatycznych musimy starać się retencjonować wodę opadową i do tego chcemy zaprosić mieszkańców Wrocławia” – mówił.
Do wzięcia udziału w akcji zachęca też prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. „W słoneczne i upalne dni w sposób szczególny musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie, nie tylko nas samych, ale i naszego otoczenia. Dlatego uruchomiliśmy we Wrocławiu program „Złap Deszcz”, który polega na gromadzeniu i późniejszym wykorzystaniu wody pochodzącej z opadów deszczu. Mam nadzieję, że wrocławianie będą korzystali z kolejnych ekologicznych projektów, które wprowadzamy, z troską o nasze środowisko i klimat. Gorąco zachęcam!” – napisał na Facebooku.
Mieszkańcom, którzy będą chcieli wziąć udział w akcji zbierania deszczówki, Wrocław oferuje dotacje, które pokryją nawet do 80 procent wydatków poniesionych przy okazji tworzenia odpowiedniej instalacji. Warto jednak zaznaczyć, że dofinansowanie może wynieść maksymalnie 5 tysięcy złotych. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.
Czytaj także: Policjant z Radomia uratował Rosjanina. Był na wakacjach
Źr.: Wroclaw.pl, Wprost.pl