O tym, jak wielkie były zniszczenia, których dokonały wojska niemieckie podczas II wojny światowej w Warszawie świadczą nie tylko liczby. Dzięki pracy graficznej Tymka Borowskiego, każdy może się przekonać na własne oczy jak wielkie musiały być zniszczenia dokonane przez Niemców. Nie jest tajemnicą, że ogromna część Warszawy Polski została zniszczona w ramach odwetu za powstanie…
Już niedługo będziemy obchodzić 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy Warszawy wystąpili przeciwko wojskom niemieckim. Zryw był zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.
Powstanie warszawskie jest powszechnie uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Z uwagi na rozmiar strat ludzkich i materialnych decyzja o rozpoczęciu jest nadal popularnym tematem dyskusji wśród Polaków. Niewiele się mówi o odwecie niemieckim na Warszawie po tym wydarzeniu.
Zaraz po upadku powstania Niemcy w ramach zemsty postanowili m.in. wcielić w życie plan tzw. zburzenia Warszawy. W ciągu kilku miesięcy, między październikiem 1944 a styczniem 1945 roku specjalne oddziały zniszczyły około 30 proc. przedwojennej zabudowy lewobrzeżnej części stolicy Polski.
Artysta Tymek Borowski w swojej pracy w bezpośredni sposób przedstawił rozmiar zniszczeń materialnych jakie dotknęły Warszawę w wyniku całej wojny. Jego fotomontaż stał się częścią wystawy „Spór o odbudowę”, organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pierwotnie praca została wykonana na wystawę „Warszawa W Budowie” (2015).
Autor pod swoją pracą zamieścił techniczny opis: „Gruz nad Warszawą – wizualizacja 18.000.000 metrów sześciennych gruzu, z którym trzeba było coś zrobić po wojnie w Warszawie”
Według szacunków w wyniku wszystkich działań wojennych w latach 1939-1945 zniszczono 84 proc. Warszawy lewobrzeżnej. Statystyki podają, że w 1945 roku w mieście znajdowało się 20 000 000 metrów sześciennych gruzu.