Trudny dojazd, wysokie ceny i tłumy turystów – chociaż Zakopane jest wspaniałym miejscem trwale związanym z polskimi Tatrami to dla wielu osób stało się zbyt męczące. Na szczęście Podhale oferuje wiele alternatyw, z których turyści mogą skorzystać wybierając się na wypad w Tatry. Oto pięć z nich.
Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska to jedno z miejsc mocniej oddalonych od Tatr. Położona jest przy drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Nowego Targu, a jej historia sięga 1 połowy XVII wieku. Oprócz atrakcji związanych z górami, można w niej zwiedzić między innymi drewniany kościół pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który został wzniesiony około 1700 roku i jest najcenniejszym zabytkiem miejscowości.
Najwięcej atrakcji turystycznych Białka Tatrzańska oferuje zimą, ponieważ działa tu wówczas ponad 20 wyciągów narciarskich z całym zapleczem turystycznym. Oprócz tego miejscowość oferuje znany już park wodny Terma Bania, który jest jednym z najnowocześniejszych zespołów basenów termalnych w Europie.
Niestety, największym minusem jest spore oddalenie od gór. W okolicach jest możliwość pieszych wędrówek, jednak w Tatry jest stąd zdecydowanie najdalej, a każda wyprawa wymaga najpierw dotarcia w okolice Zakopanego.
Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska jest miejscowością oferującą podobne atrakcje, co Białka Tatrzańska, chociaż znajduje się już bliżej Tatr. Zimą również znajdziemy tu wiele wyciągów narciarskich, a o każdej porze roku turyści mogą skorzystać ze słynnych Term Bukowina.
Fani zabytków mogą zwiedzić między innymi Dom Ludowy, które jest uważany za największy budynek drewniany w Polsce, a także wzniesiony w XIX wieku drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pobliżu miejscowości znajduje się szlak turystyczny wiodący widokowym grzbietem, jednak poprowadzony jest niestety główną drogą. Dobre połączenie do Zakopanego umożliwia już jednak zaplanowanie wycieczki w wyższe partie gór.
Chochołów
Chochołów zdecydowanie jest miejscowością, w której dobrze poczują się miłośnicy starej drewnianej architektury. To właśnie tutaj znajduje się między innymi ponad stuletnia „Chałupa z jednej bali” wybudowana z jednego pnia czy Chałupa Jana Bafii. Cała miejscowość przypomina żywy skansen, więc trudno się dziwić, że zachwyca swoim niepowtarzalnym klimatem.
Chochołów znajduje się już znacznie bliżej Tatr, a w ostatnim czasie znacznie poprawiła się komunikacja między miejscowością a Zakopanem. Wszystko za sprawą zbudowania Chochołowskich Term, które obecnie są największymi na Podhalu.
W miejscowości coś dla siebie znajdą miłośnicy górskich wycieczek. W pobliżu przebiega między innymi czerwony szlak im. Powstania Chochołowskiego wiodący przez Ostrysz i Trzy Kopce na Gubałówkę.
Kościelisko
Kościelisko to zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób chcących wychodzić w wyższe góry. Wiele osób uważa, że to właśnie stąd widok na góry jest najlepszy. Miejscowość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego, w pobliżu wejścia do Doliny Kościeliskiej. Niedaleko stąd znajduje się również Dolina Chochołowska, a z Kościeliska można wejść również na Gubałówkę.
Miejscowość posiada doskonałe połączenie komunikacyjne do Zakopanego, więc zaplanowanie wycieczki w wyższe partie gór z całą pewnością nie będzie stanowiło problemu.
Małe Ciche
Małe Ciche oraz sąsiednie Murzasichle uważane są za jedne z najspokojniejszych miejscowości pod Tatrami. Znajdują się około 10 kilometrów od Zakopanego, w pobliżu często uczęszczanej drogi prowadzącej w kierunku Palenicy Białczańskiej. Małe Ciche zasłynęło przede wszystkim ze względu na stoki narciarskie oraz urokliwą drewnianą architekturę.
Same miejscowości mogą stanowić również bazę wypadową w góry. Mają bardzo dobre połączenie z Zakopanem, ale z nich można wyruszyć również bezpośrednio na szlak prowadzący na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję, a dalej nawet do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Czytaj także: Pozostałości najstarszych znanych roślin lądowych odnalezione pod Kielcami!