W niedzielę 26 maja Polacy i inni obywatele Unii Europejskiej głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w naszym kraju otwarto o godzinie 7. Zamknięte zostaną o 21. Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Odnotowano pierwszy incydent.
PKW poinformowała, że wszystkie lokale wyborcze otwarto o godz. 7. Problemów nie spowodowała też sytuacja związana z silnymi opadami i podtopieniami na południu Polski. Pełniący obowiązki przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz poinformował, że od początku ciszy wyborczej zgłoszono dotąd 38 przypadków jej naruszenia. Odnotowano również pierwszy incydent.
Incydent w Olsztynie. Przewodniczący pod wpływem alkoholu
PKW poinformowała, że jedynymi problemami, jakie zarejestrowano, były przypadki z Olsztyna i gminy Oleszyce. W pierwszym przypadku przewodniczący komisji zgłosił się do pracy pod wpływem alkoholu. Odsunięto go już od obowiązków.
Czytaj także: Wybory do PE: PKW podała dane o frekwencji na godz. 12
W drugim przypadku na kartach do głosowania postawiono niewłaściwą pieczęć. PKW zapewnia jednak, że, iż kart nie zmarnowano.
„Takim niewłaściwym zachowaniem było postępowanie przewodniczącego komisji w Olsztynie, który zgłosił się do pracy pod wpływem alkoholu. Został odsunięty od pracy i policja podjęła czynności. Do incydentów doszło w gminie Oleszyce, gdzie komisje karty miały postawione złe pieczęcie” – powiedział członek PKW
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły uregulowano na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: pkw.gov.pl