Państwowa Komisja Wyborcza przekazała dane o frekwencji. Do godziny 12 w wyborach do PE udział wzięło 14,39 proc. uprawnionych. W ubiegłym roku o tej porze frekwencja była blisko dwukrotnie niższa.
W niedzielę 26 maja Polacy i inni obywatele Unii Europejskiej głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w naszym kraju otwarto o godzinie 7. Zamknięte zostaną o 21. Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów.
PKW poinformowała, że wszystkie lokale wyborcze otwarto o godz. 7. Problemów nie spowodowała też sytuacja związana z silnymi opadami i podtopieniami na południu Polski. Do godziny 12 zgłoszono 47 incydentów wyborczych. PKW podkreślała jednak, że żaden z nich nie wpłynął na przebieg wyborów.
Czytaj także: Wybory do PE: Odnotowano pierwszy incydent [WIDEO]
„Głównie dotyczyły one niszczenia ogłoszeń oraz prowadzenia agitacji. W Bogucicach jeden z wyborców wyniósł kartę wyborczą z lokalu” – podała PKW na konferencji prasowej.
PKW przekazała dane na temat frekwencji
Podczas drugiej tego dnia konferencji prasowej, PKW przekazała dane na temat frekwencji. Do godziny 12 w wyborach do PE udział wzięło 14,39 proc. uprawnionych. W ubiegłym roku o tej porze frekwencja była blisko dwukrotnie niższa.
– W porównaniu do zeszłych wyborach do PE, możemy mówić o podwojeniu tej liczby – mówi na konferencji prasowej sędzia Wiesław Kozielewicz.
PKW poinformowała także, że najwyższa frekwencja miała miejsce w Warszawie, w okręgu wyborczym nr 4 (16.19 proc.). Na podium znalazł się także okręg nr 10 (Kraków) – 16,18 proc. oraz okręg nr 9 (Rzeszów) – 15,6 proc. – podała PKW.
– Najwyższą frekwencję na godzinę 12 w pojedynczym obwodzie zanotowano w Krynicy Morskiej – wynik wyniósł 42,81 proc. – podała PKW.
Najniższą frekwencję odnotowano okręgu nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim (12.96 proc.).
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły uregulowano na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: pkw.gov.pl, wMeritum.pl