Chińczycy z impetem weszli w świat kosmicznych podbojów. Ogłosili właśnie, że udało im się wyprodukować paliwo z księżycowego pyłu. To w dalekiej perspektywie otwiera drogę do eksplorowania dalszych obszarów kosmosu, a nawet utworzenia na Księżycu cywilizacji.
O sprawie informuje Chińska Agencja Kosmiczna. Próbki regolitu, czyli księżycowego pyłu, zostały pobrane w ramach misji Chang’e-5. Miała ona miejsce w 2020 roku, gdy na powierzchni Księżyca wylądowała chińska sonda kosmiczna. Sprowadziła ona próbki na Ziemię, gdzie zbadano ją w laboratoriach.
Jak informują Chińczycy, udało się tam zamienić księżycowy pył w paliwo rakietowe i tlen. Dokładniej, wykorzystano go jako katalizator w procesie zamiany dwutlenku węgla i wody, które emitują astronauci, bezpośrednio w metan i tlen. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie czasowej możliwa będzie produkcja paliwa bezpośrednio na Księżycu.
A to otwiera drogę do eksploracji dalszej części kosmosu, ponieważ startujące z Ziemi rakiety będą mogły być o wiele lżejsze i będą mogły zabrać na pokład więcej sprzętu. Idąc jeszcze dalej, na Księżycu mogłyby powstawać pierwsze bazy, chińska agencja mówi wręcz o początku ery kosmicznego górnictwa.
I chociaż potrzeba jeszcze dużo czasu, by te plany się ziściły, Chińczycy mówią już o dokonaniu pierwszego kroku do zmiany ludzkości w cywilizację międzyplanetarną.
Czytaj także: Ten błąd może wiele kosztować Putina. Rosja uderzyła w obiekt należący do Chin!
Źr.: Interia