Wyrostek robaczkowy przez długi czas był uważany za organ w organizmie człowieka, który niczemu nie służy. Sprawę szczególnie komplikowało jego zapalenie, które powoduje duży ból i konieczność usunięcia zabiegowego. Okazuje się jednak, że wyrostek może być przydatny dla naszego organizmu.
Naukowcy z Midwestern University w amerykańskiej Arizonie pod przewodnictwem prof. Heather Smith postanowili dokładnie sprawdzić jakie funkcje ma wyrostek robaczkowy. W tym celu badali oni 533 różne ssaki. Przede wszystkim okazało się, że nie wszystkie posiadają ten organ. Jest on obecny między innymi u naczelnych i królików, ale nie ma go choćby u kotów i psów.
Co ciekawe, gdy wyrostek robaczkowy pojawił się w organizmie w wyniku ewolucji, nigdy z niego nie zniknął. Samo to może świadczyć, że ma on istotną rolę w organizmie człowieka. I wiele wskazuje na to, że naukowcom udało się tę rolę ustalić.
Zdaniem badaczy z Midwestern University, wyrostek robaczkowy może służyć jako rezerwuar dla bakterii jelitowych, które są pożyteczne dla organizmów ludzi. Pełnią one bowiem bardzo ważną rolę w budowaniu odporności organizmu. Okazuje się, że ludzie, u których usunięto wyrostek robaczkowy, po chorobach związanych z wypłukaniem bakterii jelitowych nieco dłużej wracają do zdrowia.
Czytaj także: Oto, co widać z kosmosu! Skala tego dramatu jest niewyobrażalna