Na łamach wMeritum.pl informowaliśmy o batalii związków zawodowych i Państwowej Inspekcji Pracy przeciwko sieci sklepów Żabka. Teraz „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że w ośmiu procesach sądy orzekły, że sklepy Żabka mogą być czynne w niedziele z zakazem handlu, ponieważ świadczą usługi pocztowe. Trzy decyzje już się uprawomocniły.
Na łamach wMeritum.pl informowaliśmy państwa o wykorzystaniu przez sieć sklepów „Żabka” statusu placówki pocztowej, która umożliwia otwieranie sklepów w każdą niedzielę, w tym te objęte zakazem handlu. Jednym z wyjątków zapisanych w ustawie są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”.
Sytuacji tej sprzeciwił się Związek Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, który wysłał pismo do Głównego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o kontrole w sklepach, które omijają zakaz handlu w niedzielę. W odpowiedzi PIP skierowała do sądu zarzuty dotyczące sklepów Żabka, czynnych w niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu. Przypadki poszczególnych franczyzobiorców są rozpatrywane osobno, dlatego procesów jest łącznie kilkadziesiąt.
Żabka wygrywa z PIP
Żabka ma powody do zadowolenia. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ośmiu procesach sądy podjęły decyzje korzystne dla franczyzobiorców. Uniewinniono ich, umorzono postępowanie albo nawet odmówiono jego wszczęcia.
Czytaj także: Sklepy \"Żabka\" będą otwarte w niedziele z zakazem handlu. Zaskakujący sposób na obejście przepisów
Według informacji Żabka Polska trzy orzeczenia już się uprawomocniły. W dwóch przypadkach PIP nie złożyła odwołania, a w jednym apelacja została odrzucona.
– Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej – stwierdziła Żabka Polska.
Status placówki pocztowej
Od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy umieszczają na swoich sklepach informację, która daje przepustkę na handel w niedzielę. Są to naklejki z napisem „Placówka pocztowa” eksponowane na drzwiach sklepu.
Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku. Obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku. – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania „Wiadomości Handlowych” biuro prasowe Żabki.
Placówka pocztowa to „jednostka organizacyjna operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe” – czytamy w ustawie. Jak widać, zapisy te są bardzo ogólne. Nic więc dziwnego, że lukę zamierza wykorzystać między innymi Żabka.
Zakaz handlu w niedzielę
Zakaz handlu w niedzielę to projekt, który wprowadzany będzie stopniowo. Poza pewnymi wyjątkami, w tym roku handlowe będą pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca – pozostałe mają być wolne od handlu. W przyszłym roku pozostać ma tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. W 2020 roku handel w niedzielę ma być całkowicie zakazany.
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę wzbudziła niemałe kontrowersje. Do opinii publicznej docierają informacje o sposobach na ominięcie nowego prawa. Już wcześniej głośno było między innymi o sprawie otwartych galerii handlowych będących „dworcami” czy też rosnących asortymentach stacji benzynowych.
Kary za łamanie zakazu handlu w niedziele mogą być naprawdę uciążliwe. Wynoszą od 1000 do 100 tys. złotych. 5 tys. zł kary można nałożyć na przedsiębiorcę, który co najmniej dwukrotne złamał zakazu zawarty w ustawie.
Czytaj także: UEFA nakłada karę na PZPN. Powodem zachowanie kibiców podczas meczu z Włochami