Od kiedy weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, co chwilę słyszy się o kolejnych sposobach na jego ominięcie. Tym razem kreatywnością wykazali się właściciele sieci „Żabka”, którzy sklepy zamienią w … placówki pocztowe.
Zakaz handlu w niedzielę to projekt, który wprowadzany będzie stopniowo. Poza pewnymi wyjątkami, w tym roku handlowe będą pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca – pozostałe mają być wolne od handlu. W przyszłym roku pozostać ma tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, a w 2020 roku handel w niedzielę ma być całkowicie zakazany.
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę wzbudziła niemałe kontrowersje. Do opinii publicznej docierają informacje o sposobach na ominięcie nowego prawa. Już wcześniej głośno było między innymi o sprawie otwartych galerii handlowych będących „dworcami” czy też rosnących asortymentach stacji benzynowych.
Zaskakujący sposób na obejście przepisów
Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, sieć Żabka znalazła sposób na to, jak zachęcić franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele z zakazem handlu. Sieć twierdzi, że jej sklepy, jako placówki pocztowe, będą mogły funkcjonować w dni, w które zamknięte pozostaną lokale większości konkurentów.
Od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci będą otrzymywać naklejki z napisem „Placówka pocztowa”, do wyeksponowania na drzwiach sklepu. Jak to możliwe, że sklepy spożywcze mogą być jednocześnie placówkami pocztowymi? To efekt współpracy Żabki z Pocztą Polską i DHL.
– Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania „Wiadomości Handlowych” biuro prasowe Żabki.
Zakwalifikowanie Żabek jako placówek pocztowych oznacza, że sklepy te nie będą objęte zakazem niedzielnego handlu. Jednym z wyjątków zapisanych w obowiązującej od marca br. ustawie są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”.
Które placówki mogą prowadzić działalność w niedziele objęte ograniczeniem handlu? Oto wyjątki:
- Kino – produkty spożywcze sprzedawane na jego terenie
- Sklep spożywczy – jeśli za ladą stoi właściciel i pracuje na własny rachunek (1-osobowa działalność gospodarcza)
- Restauracje i „gastronomia zewnętrzna”, cukiernie, piekarnie, lodziarnie
- sprzedaż ryb („z burty”, w punktach pierwszej sprzedaży oraz bezpośrednio od rybaka)
- kwiaciarnie
- Stacje benzynowe
- Apteki
- Sklepy z dewocjonaliami
Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, wMeritum.pl