Prawo do strajku jest podstawowym prawem człowieka – przypomina Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy zareagowali w ten sposób na wniosek ws. zakazu strajku, który znajduje się obecnie w Sejmowej Komisji ds. Petycji.
Ogólnopolski strajk w oświacie poprzedziły burzliwe negocjacje strony rządowej z przedstawicielami związków nauczycielskich. Ostatecznie jedynie oświatowa „Solidarność” podpisała porozumienie proponowane przez wicepremier Beatę Szydło. Pozostali związkowcy nie zmienili zdania i przygotowywali się do akcji strajkowej.
5 kwietnia, na kilka dni przed rozpoczęciem protestu, do Sejmu trafiła petycja, w której pojawia się, w której anonimowy autor, domaga się zakazu strajku dla nauczycieli. W piśmie podkreślił, że protest w oświacie stoi w sprzeczności z Konstytucją. Wskazał art. 70, przyznający obywatelom RP prawo do nauki.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„W interesie publicznym, a w szczególności w interesie uczniów, wnoszę o zmianę art. 19. ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w taki sposób, aby wyłączyć prawo do strajku w odniesieniu do pracowników oświaty, jeśli miałoby to spowodować naruszenie prawa uczniów do opieki i nauki” – czytamy we wniosku.
11 kwietnia, trzeciego dnia strajku nauczycieli, wspomnianym pismem zajęła się Sejmowa Komisja ds. Petycji. Mimo, że posłowie do tej pory nie rozpatrzyli petycji, to środowisko związkowców jest zaniepokojone. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreślił, że możliwość strajkowania jest prawem człowieka.
Związkowcy zwracają również uwagę na inną regulację w Konstytucji. Mianowicie art. 58, który wskazuje: „związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie„.
„Nic mnie tu już nie zdziwi. Za chwilę będą zakazy wyjazdów zagranicznych, żebyśmy lepszego świata nie ujrzeli czasem” – czytamy w jednym z komentarzy. Zdarzają się również osoby, którym podoba się taki pomysł: „I prawidłowo, nauczyciel podobnie jak policjant nie powinien mieć prawa do strajku.”
Źródło: sejm.gov.pl, Facebook/ ZNP, strajk.eu