Pierwsza powstała poza granicami Polski i opracowana z takim rozmachem monografia na temat tragicznej historii Generalnego Gubernatorstwa autorstwa Martina Winstone.
Tragiczna historia Generalnego Gubernatorstwa wyróżnia się nawet na tle okrucieństw niemieckich rządów w okupowanej Europie. Oddzielone od Rzeszy, ale rządzone przez Niemców, za pośrednictwem brutalnego i skorumpowanego reżimu kierowanego przez Hansa Franka Generalne Gubernatorstwo stało się głównym „laboratorium rasowym” Trzeciej Rzeszy i największym ośrodkiem Holokaustu.
Było to prawdziwe mroczne serce hitlerowskiego imperium. To tu przeprowadzono akcję „Reinhardt”, największą operację ludobójczą w dziejach ludzkości, w czasie której w ciągu 18 miesięcy zamordowano 1,7 miliona Żydów, a wobec polskiej ludności realizowano systematyczną kampanię terroru, eksploatacji i czystek etnicznych.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Generalne Gubernatorstwo” przedstawia pełną historię nazistowskiego reżimu okupacyjnego w Polsce oraz tragicznych doświadczeń Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodów, którzy znaleźli się pod jego władzą. Korzystając z bogatych źródeł, począwszy od dzienników i relacji świadków, po wcześniej niedoceniane, niezwykle oryginalne materiały, jak na przykład przewodniki turystyczne czy utwory poetyckie, Martin Winstone umożliwia czytelnikowi wyjątkowy wgląd w działalność Generalnego Gubernatorstwa.
Martin Winstone jest pracownikiem Holocaust Educational Trust, autorem książki The Holocaust Sites of Europe: An Historical Guide
Opinie o książce
Od samego początku swego istnienia Generalne Gubernatorstwo stało się miejscem pełnym chaosu i bezprawia, zaś w momencie swego upadku było usiane masowymi mogiłami ofiar największego ludobójstwa w historii. W pierwszym anglojęzycznym opracowaniu poświęconym temu problemowi, Martin Winstone w klarowny sposób ukazuje często pomijany rozdział historii Polski i losów Żydów. Książka napisana w przystępny, zrównoważony i przesycony humanizmem sposób, na podstawie niezliczonych źródeł w języku polskim i niemieckim, nadaje masowym cierpieniom ludzką twarz. Winstone umieszcza również tragiczne losy tego miejsca w kontekście wewnętrznych rozgrywek politycznych Trzeciej Rzeszy oraz rywalizacji w obozie aliantów. To główne osiągnięcie tej książki, zasługującej na uwagę nie tylko ze strony studentów i badaczy, dla których będzie nieocenioną lekturą
– David Cesarani, profesor historii, Royal Holloway, Uniwersytet Londyński
„Ta znakomita książka wypełnia ogromną lukę w naszej wiedzy na temat drugiej wojny światowej, zwracając uwagę na obszar zupełnie niepodobny do jakiegokolwiek innego kraju okupowanej Europy, na którym naziści testowali swoje obłąkane teorie ekonomiczne, społeczne i rasowe”
– Adam Zamoyski, autor książek Orły nad Europą, 1812.Wojna z Rosją, Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy