W przyszłym roku będziemy obchodzić 1050. rocznicę chrztu Polski. Przed chrztem do naszego kraju przybyła czeska księżniczka Dobrawa, która poślubiła Mieszka I. Z tej okazji na Śródce i Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbędzie się jarmark średniowieczny oraz inscenizacja zaślubin Czeszki z pierwszym historycznym polskim władcą.
– Jak podają źródła historyczne, w 965 roku do Poznania przybyła Dobrawa i na tych terenach zaślubił się z nią Mieszko I. Miało to miejsce na rok przed chrystianizacją Polski. Chcemy uczcić 1050. rocznicę przybycia Dobrawy i przypomnieć to ważne wydarzenie dla historii Polski. Przygotowujemy wielkie widowisko, inscenizację zaślubin Dobrawy z Mieszkiem I. Będzie również wielkie wesele – zapowiada przedstawicielka Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA, Arleta Kolasińska.
Jarmark średniowieczny zacznie się o godzinie 10 w sobotę. O godz. 15 ma rozpocząć się inscenizacja zaślubin zatytułowana „Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski”. Przed ostrowską katedrą na wybrankę będzie czekał Mieszko I. Czeska księżniczka przybędzie wraz ze swoim orszakiem.
Czytaj także: Prof. Duczko: Nie było chrztu w 966 r.
– Będzie to wielkie widowisko, podczas którego nastąpi inscenizacja zaślubin Dobrawy z Mieszkiem I. Po nim rozpocznie się wesele. Odbędą się również pokazy walki rycerskiej, strzelanie z łuków i rzuty toporami. Wieczorem zaplanowano teatr ognia. Na targu średniowiecznym zaprezentują się kupcy z całego świata. Będzie można podpatrzeć pracę kowala, nauczyć się lepienia garnków czy przymierzyć stroje z epoki średniowiecza – zapewniają organizatorzy imprezy.
Jarmark pełną gębą
Inscenizacja zaślubin nie jest jedyną atrakcją, która czeka na uczestników wydarzenia. W sobotę imprezę zakończy pokaz filmów historycznych, który będzie trwał do godz. 22. Na niedzielę także zaplanowano kontynuację jarmarku. Podczas niedzielnej części wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć turniej walk rycerskich. Dodatkowo odbędzie się konkurs z nagrodami. Przewidywane są także poprawiny zaślubin Dobrawy z Mieszkiem. Imprezę zakończy salwa z średniowiecznych armat.
Czytaj także: Tajemniczy tunel w Ptkanowie. Dzieło templariuszy?