Z dniem 4 marca 2016 r. nastąpiło połączenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Oznacza to, że obie funkcje pełnić będzie Zbigniew Ziobro.
Objęcie przez Ziobry funkcji Prokuratora Generalnego poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wziął zarówno minister sprawiedliwości, jak i premier Beata Szydło. W jej trakcie zaprezentowane zostały główne założenia ustawy reformującej prokuraturę. Wprowadzamy zmiany instytucjonalne do których zobowiązaliśmy się wobec Polaków, żeby przywrócić poczucie tego, że wymiar sprawiedliwości jest wymiarem, który daje poczucie bezpieczeństwa, poczucie sprawiedliwości i pełne zaufanie Polaków do tego jak funkcjonują sądy, jak funkcjonuje prokuratura. To jest niezwykle istotne dla sprawnego, skutecznego funkcjonowania państwa prawa. Te zmiany, do których zobowiązaliśmy się wobec wyborców, stają się w tej chwili faktem (…) Prokurator Generalny, ta funkcja wraca pod jurysdykcję Ministerstwa Sprawiedliwości – mówiła szefowa rządu.
Pani premier dodała, że wprowadzane zmiany mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
Głos zabrał również Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że wspomniane zmiany mają na celu odpolitycznienie prokuratury. Bo najgorsze są tzw. naciski niejawne. Najgorsze jest to, co dzieje się za kulisami, zamkniętymi drzwiami, kiedy opada kurtyna i nikt nie wie co się dzieje. A dobre są sytuacje, kiedy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną , za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje temu ścieżkę, daje jasny mechanizm – powiedział.
Więcej informacji na temat nowej ustawy o prokuraturze znajdą państwo TUTAJ.
źródło: ms.gov.pl
Fot. Wikimedia/Ryszard Hołubowicz