Zdjęcia z Marsa opublikowane ostatnio przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) podbiły serca internautów. I trudno się dziwić. Fotografie przedstawiają olbrzymi krater wypełniony po brzegi czymś, co przypomina śnieg. Jak wyjaśnia serwis Puls Kosmosu, jest to spowodowane ciekawym zjawiskiem zwanym „zimną pułapką”.
Duża śnieżna plama, przypominająca lodowe jezioro, we wnętrzu krateru otoczonego czerwonym piaskiem. Taki obraz widać na nowych zdjęciach opublikowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wspomniany krater nazywa się Korolow (od nazwiska ojca rosyjskiej kosmonautyki Sierieja Korolowa) i jest naprawdę duży – ma około 82 km średnicy.
Widoczne na zdjęciu miejsce znajduje się na północnych nizinach Czerwonej Planety, w okolicach obszaru wydmowego, tzw. Olympia Undae. Biała warstwa we wnętrzu krateru to lód. Jak wyjaśnia ESA, jest to prawdziwy lód wodny. W kraterze jest go naprawdę dużo. W centrum, znajduje się warstwa o grubości około 1,8 km.
Lód utrzymuje się w tym miejscu przez cały rok i jest to spowodowane ciekawym zjawiskiem. Jak wyjaśnia portal Puls Kosmosu, to konsekwencja specyficznej budowy terenu. Dno krateru znajduje się bardzo głęboko – prawie 2 km pod krawędzią. Tuż nad grubą warstwą lodu przemieszcza się powietrze, które momentalnie schładza się i opada. Tworzy w tym momencie warstwę lodowatego „okrycia”. Lód ma niską, stabilną temperaturę, nie może się ogrzać i dlatego nie wyparowuje. Stąd też nazwa zjawiska – „zimna pułapka”.
Skąd pochodzą fotografie?
Zrobienie zdjęć krateru o wysokiej rozdzielczości było możliwe dzięki misji Mars Express. Sonda wystartowała z Ziemi w czerwcu 2003 roku. Po sześciu miesiącach dotarła w okolice Czerwonej Planety, gdzie uruchomiła silnik główny. Wejście na orbitę Marsa miało miejsce 25 grudnia 2003 roku. Od tego momentu zrealizowała szereg zadań związanych z badaniem Czerwonej Planety i jej okolicy.
Kiedy znalazła się w rejonie krateru Korolow, przy okazji badań, sonda wykonała szereg zdjęć Marsa. Zdjęcia ze „spotkania” przypomniała niedawno ESA, z okazji zbliżającej się 15. rocznicy wejścia Mars Express na orbitę planety.
Dokładne fotografie lodu, mogą pomóc naukowcom zrozumieć mechanizmy, którymi rządzi się ta planeta.
Źródło: ESA, pulskosmosu.pl, Twitter, YouTube