Zwłoki tego człowieka mijają wszyscy, którzy wspinają się na Mount Everest. Leżą tam od 27 lat. Kim jest postać, którą ochrzczono „Zielone Buty”?
Mount Everest to szczyt, który stanowi wyzwanie dla wielu wspinaczy. Pomimo tego zdobywają go kolejni podróżnicy. Po drodze na górę można natknąć się na zwłoki osób, którym ta sztuka się nie udała.
Niektórzy szacują, że w tym momencie na najwyższej górze świata leży około 200 zwłok. Badacze twierdzą jednak, że ta liczba może być o 100 osób wyższa. Najbardziej znane ludzkie zwłoki, które spoczywają na Evereście to „Zielone Buty”.
Over 200 dead bodies lay along the routes to the top of Mount Everest. The bodies are used as landmarks by climbers and have been given nicknames such as „Green Boots” and „Sleeping Beauty” pic.twitter.com/K0bLFMMXke
— WTF Facts (@mrwtffacts) August 22, 2022
W drodze na Mount Everest w pewnym momencie możemy zobaczyć ciało pewnego człowieka. Na nogach ma charakterystyczne zielone buty. Niektórzy twierdzą, że zwłoki spoczywają tam od 1996 roku, czyli od 27 lat.
Kim jest „Zielone Buty”? Jego ciało leży tam na Evereście od 27 lat
Dlaczego w drodze na Mount Everest leży aż tyle ludzkich ciał i nikt ich stamtąd nie zabiera? Okazuje się, że przetransportowanie zamarzniętych zwłok z góry nie jest taką łatwą sprawą. Ich sprowadzenie byłoby zwyczajnie niebezpieczne dla osób, które by się tego podjęły. Ciała stają się bowiem bardzo ciężkie i mogłyby powodować zagrożenie dla transportujących. Z tego powodu ludzie, którzy przegrywają walkę z potężną górę, zwykle zostają na niej już na zawsze…
A map of the known locations of dead bodies on Mount Everest. pic.twitter.com/jKAdsCVtDJ
— Christopher Duett (@BethuneTheory) September 8, 2022
Podobny los spotkał mężczyznę, którego nazywa się „Zielone Buty”. To charakterystyczna postać, ponieważ niektórzy traktują zwłoki jako swoisty drogowskaz. Są bowiem ułożone w zagłębieniu i stanowią punkt orientacyjny dla pozostałych wspinaczy.
Kim jest człowiek, który zmarł wchodząc na szczyt? Niektórzy twierdzą, że to 28-latek Tsewanga Paljor, który stracił życie w partii podszczytowej 10 maja 1996 roku. Co ciekawe, w 2014 roku wspinacze przekazywali informacje, że ciało zniknęło. Trzy lata później zlokalizowano je jednak ponownie.
Ze statystyk wynika, że na Mount Everest zginęło ponad 100 obywateli Nepalu. Ponadto życie stracili także Japończycy, Hindusi i Brytyjczycy. Na liście są także Polacy.