Kongregacja Nauki Wiary wydała w czwartek dokument w sprawie formuły sprawowania sakramentu chrztu świętego w Kościele katolickim. Zwróciła uwagę przede wszystkim na jedno sformułowanie, które od tej pory nie będzie mogło być używane.
Chrzest jest w Kościele katolickim znakiem włączenia do wspólnoty wierzących. Jego kulminacyjnym punktem jest moment, w którym kapłan bądź inna osoba udzielająca sakramentu polewa głowę wodą i wypowiada słowa: „Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Zdarzały się jednak przypadki, gdy podczas chrztu podkreślano znaczenie wspólnotowe. Wówczas wypowiadane były słowa: „My Ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Zgodnie z wydanym w czwartek dokumentem Kongregacji Nauki Wiary przy aprobacie papieża Franciszka, chrzest przy użyciu takich słów nie jest ważny i musi zostać powtórzony.
Jak podkreśliła Kongregacja Nauki Wiary, nikt, również kapłan, nie może niczego dodawać ani zmieniać w liturgii. Przypomniała w ten sposób nauczanie Soboru Watykańskiego II.
Czytaj także: Cejrowski: „Bardzo proszę o modlitwę w mojej intencji”
Źr.: Radio ZET